Теревені червня: «Польові дослідження з українського»… «Факту» та 200-ліття по-радянському

Червень удався по-справжньому спекотним. Цього місяця відкрилися таємниці, пов’язані з банкрутством видавництва «Факт»; сталася виїмка документів документів в офісі компанії «Логос-Транс» у будівлі «Петрівка-Центр», а також відкрилися щонайменше три бібліотеки на відкритому повітрі – у Рівному, Києві та Черкасах.

.

У червні зазвичай стається усе найголовніше, що може відбутися влітку. Про те, хто ж займав місце в наших головах і на шпальтах та сайтах – у рейтингу медіацитованості від «Друга Читача».

 

10. Іван Франко як фестиваль

У нашого Каменяра найнижче місце в рейтингу медіацітованості від «Друга Читача», конкуренції Шевченкові – постійному учаснику нашого ТОПу – він ще не складає. Але вже цікаво, що серед «мертвих письменників», про яких пишуть ЗМІ, з’явилася альтернатива. А все завдяки двом подіям.

Днями у Києві з’явилася дошка оголошень із цитатами з вірша Івана Франка «Чому являєшся мені у сні» та коментарями до них. Це перша. Друга – це об’єднання фестивалю «Форт. Місія» із «Франко фестом», у результаті якого вийшла «Франко-місія». Наскільки це було вдало, побачимо вже в липні.

 

 

9. «Моторошні» казки Олександра Гавроша

У червні стало відомо про нову книжку казок Гавроша «Дідо-Всевідо». «На два тижні поселився в порожній хаті в одному закарпатському селі, – розповідає автор. – Раніше там мешкала бабуся. Я приїхав якраз через п’ять днів після її смерті. А як відомо, ще 40 днів душа померлого перебуває в місці, де жила. Привіз туди купу літератури про бісів, чортівню. Цілий день її опрацьовую. Наступає вечір – чую моторошні звуки. Здавалося, що то бабуся ходить. Усю роботу закінчував за 15 хвилин до опівночі. Вимикав світло. Закривав усі замки й засови».

 

Якщо в передостанній день травня письменник порадував нас «Луганськими враженнями» закарпатця, то цього місяця письменник у новій колонці міркує про знищення Києва («Знищення Києва: коли дізнаємося правду?») . Схоже, географія та історія небайдужі для Гавроша.

Окрім усього іншого, письменник отримав відзнаку на «Коронації слова» за дитячу прозу «Закляте місто», яку на сцені Іван Малкович запропонував видати у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». 

 

8. «Коронований» Богдан Коломійчук та «Золотий пістоль» Андрія Кокотюхи

Якщо ви не знаєте ім’я цьогорічного головного переможця «Коронації слова», то це він. Богдан Коломійчук отримав першу премію за роман «про великий і веселий середньовічний цвинтар» «Людвисар». 

Андрій Кокотюха опинився в рейтингу також завдяки «Коронації слова» та авторській спецвідзнаці за найкращий гостросюжетний твір «Золотий пістоль», яку він вручив на церемонії нагородження Владиславу Ільченку та його роману «Найкращий сищик імперії». 

 

7. Педагогічна поема Ірени Карпи

Минулого місяця Карпа була ньюзмейкером переважно світських новин. Зокрема, письменниця продемонструвала свій неабиякий педагогічний хист, виклавши відео, у якому її діти з легкістю знаходять на мапі Україну, Чилі, Індію, Каліфорнію та «кацапів». 

 

 

Отака педагогічна поема на відео!
А ще активно анонсується творча зустріч Ірени Карпи 6 липня на Літературній сцені Країни Мрій! 

 

6. Сергій Жадан як колумніст

На шостій позиції рейтингу медіацитованості зі значним відставанням від перших п’яти опинився Сергій Жадан. Опинився віт тут завдяки своїй колумністиці. Серед найцікавішого – «Мертві й живі» та «Таке життя». 

 

5. Юрій Андрухович з новими музичними проектами

У письменника вийшов роман «Московіада» та «Дванадцять обручів» болгарською, до того ж, як запевняють ЗМІ, масовим накладом. Також стало відомо, що письменник готує два власні проекти. Це – Werwolf Sutra зі швейцарськими музикантами Верою Капеллер і Петером-Конрадіном Цумтором на вірші Андруховича. Побачити це можна буде найближчим часом у Львові під час Форуму видавців. А вже в липні в Унежі на АртПолі усі охочі зможуть побачити музично-візуальний перформенс «Альберт» за оповіданням письменника (у співпраці з Уляною Горбачевською та Марком Токарем).

Окрім усього, Юрій Андрухович ще раз прокоментував своє ставлення до політики, чим спробував вкотре пояснити свої попередні радикальні заяви: «Моє різке несприйняття політичної ситуації в нашій країні насправді має суто естетичне підґрунтя: мені не подобається ця потворність. Висловлююся таким чином, щоб цю потворність ясніше відчули й побачили інші. Бо є мільйони людей, для яких ця потворність стала нормою, вони і думати не хочуть про те, що може бути інше життя, справедливіше».  

 

4. Юрій Винничук та політика

У червні найбільший резонанс спричинили його колонки на політичну тематику, як «Улюблена тиранія» про «розлучення по-кремлівськи», ще – про неофашизм у колонці «За родіну, за Гітлера!», також «Баєчки псевдо-фахівців з історії» та інші. Тобто вміння триматися на плаву актуальних і популярних тем додає балів у медіа-рейтингу.

.

3. Марія Матіос і перша леді України

У червні з уст письменниці ми дізналися більше про першу леді України Людмилу Янукович, яку бачили на виставі «Нація» у Донецьку, і котра виявилася «простою і щирою» жінкою.

 

У червні показали виставу за повістю письменниці «Мама Маріца дружина Колумба» у Львові, але там відбулося без особливих світських зустрічей. Окрім цього, значну кількість ЗМІ облетіла новина про те, що авторка «Солодкої Дарусі» розшукує свою першу вчительку. Загалом Марію Матіос медіа згадували здебільшого у зв’язку з політикою, як депутатку. А нещодавно обговорювалося, що письменниця зламала ногу і не була присутня на останніх засіданнях ВРУ, про що шкодують її колеги.

 

2. Оксана Забужко та «польові дослідження з українського»… «Факту»

Цього місяця письменниця презентувала переклад книги «Музей покинутих секретів», яка довго лідирувала у списку бестселерів на «Аmazon», чеською та російською мовами. Але найбільше говорили про Оксану Забужко у зв’язку зі збанкрутілим видавництвом «Факт». Як відомо, співвласників київського видавництва засудили на 6 років позбавлення волі. На хвилі цікавості до процесу над видавцями журналісти дізналися від письменниці, що їй не тільки не платили величезні гонорари за її найвідоміші нині книжки, як, наприклад, «Польові дослідження з українського сексу», а і що вона сама «безвозмездно» «подарувала» видавництву 200 тисяч доларів.

1. Тарас Шевченко та 200-ліття на радянський лад

Цього місяця нас затопило цілою зливою подій, присвячених Шевченкові та його 200-літтю: вийшла нова музична версія «Заповіту» Тараса Шевченка – із африканськими та арабськими відтінками , Національна радіокомпанія України розпочала роботу над циклом телевізійних фільмів та радіонарисів про Кобзаря «І я таки жив», Держкіно вирішило оцифрувати ряд класичних кінострічок про основоположника укр.літ., назвали лауреатів премії Фонду Тараса Шевченка, у Черкасах показують 101 відеопоезію Тараса Шевченка, назвали його іменем сквер у Любліні, Україна запропонувала ЮНЕСКО відзначити ювілей Шевченка як міжнародний, а зовсім нещодавно у Києві презентували «Віртуальний архів Тараса Шевченка». І тепер ми знаємо, як виглядатиме в обличчя це свято життя – ювілей. Так і хочеться пригадати: «Даешь пятилетку за четыре года!». Погоджений цього місяця логотип до ювілею Кобзаря усім своїм виглядом натякає, що без штампів і шароварщини нам наступного року не обійтися. Подивіться на цей портрет, що начебто вирваний зі шкільного підручника, щоправда замість років життя виведено акуратне – 200. Найгірше в усьому цьому, що більшість цих заходів є чистою спекуляцією на імені дійсно актуального автора. Якщо далі так піде з Шевченком, то ми зовсім забудемо про сучасних українських письменників, адже розрив між ними в рейтингу медіацитованості від «Друга Читача» велетенський. 

 

Тож нам усім залишається тільки читати – адже попереду ще два розкішні літні місяці. А художня література здатна тримати в тонусі мозок і уяву. Тому вдалих книжкових тренувань! 

Любов Якимчук