Мумі-люди Туве Янсон

ЛІТЕРАТУРНИЙ ПЕРСОНАЖ

Нарешті до нас прийшла справжня зима. Діти одразу вибігли на двір, щоб покататися на санях та лижвах. Хто не має саней, використовує картон, пластмасові дошки, або ж просто з’їжджає з гірки на м’якій частині тіла. Як ці діти схожі на малюка Мумі-троля та його друзів Гумуля і Крихітку Мю! Щоправда, ті під час зими виявилися винахідливішими. В якості снігоступів використовували тенісні ракетки, замість лиж брали лиштви від бочки, а ковзани робили з бляшаних покришок від слоїків та кухонних ножів, що прив’язували до черевиків ребром.

Про ці та інші зимові пригоди можна прочитати у повісті «Зима-чарівниця», яку придумала відома фінська письменниця Туве Янсон. Ця казка – не єдина розповідь про кумедних і симпатичних істот – мумі-тролів.

 

Ілюстрація Туве Янсон у книжці «Зима-чарівниця»

Янсон створила цілий мумі-світ у своїх повістях: «Комета прилітає», «Капелюх чарівника», «Мемуари Тата Мумі-троля», «Небезпечне літо», «Невидиме дитятко», «Тато і море» та ін. Перша книжка із серії про мумі-тролів вийшла друком у 1945 році і це була повість «Маленькі тролі і велика повінь». Янсон написала і проілюструвала цю історію Янсон у 1939 році. А от остання казка «Кінець листопада» датується 1970 роком. Літературному світу мумі-тролів Янсон присвятила тридцять один рік свого життя.

Зараз усі історії про мумі-тролів перекладені на 40 мов й видаються по всьому світу разом з ілюстраціями Туве. В Україні авторські права на їх видання отримало львівське «Видавництво Старого Лева», яке видало три томи «Країни Мумі-тролів». Але українські діти покоління 70-х пам’ятають чудову повість «Диво-капелюх», яка вийшла у видавництві «Веселка».

 

Підпис в журналі та випадок з братом

Tуве Янсон. 1956

Звідки ж взявся цей кумедний персонаж, який на все життя полюбили дорослі й діти в усьому світі? Дехто з янсонознавців вважає, що на вибір героїв Туве Янсон вплинув національний характер казок і легенд з тролями та древніми духами, а також дитячий літературний інтерес до міфічних істот. У своїх історіях Янсон предками мумі-тролів визнає тролів та їх найближчих родичів домовиків.

Є ще одна історія появи на світ Мумі-троля. І пов’язана вона з його графічним зображенням-підписом. У такий спосіб Туве Янсон підписувала свої ілюстрації в фінському сатиричному журналі «Гарм», що був популярним у шведських інтелектуальних колах. Мумі-троль того часу виглядав, як біла істота с довгим вузьким носом й називався Снорком.

Інша історія появи на світ Мумі-троля, про яку розповіла сама Янсон, відправляє нас на фінські острови, де любила відпочивати її родина. У будинку, який вона орендувала, туалет знаходився на вулиці. Ззовні він був оббитий картоном. На цьому картоні Туве та її брат Пер Улов любили малювати й писати різні речі, причому з філософським підтекстом. Одного разу брат навів якусь цитату Канта (в іншій версії згадується Шопенгауер). Туве було важко відповісти аргументовано, й тоді вона намалювала якусь небували істоту, яку тільки вона могла вигадати. Так з’явився Мумі-троль.

Мумі-мама

Пізніше у своїх творах Туве придумала для нього Мумі-маму, Мумі-тата, найкращого друга і любителя подорожей Нюхмумрика, подругу Хроплю. А також предка мумі-тролів, іронічну й трішки єхидну Крихітку Мю, страшну та холодну Мару, та багато інших персонажів з не менш інтригуючими іменами: Вітрогонка, Чепуруля, Чмих, Чупсля і Трясля та інших казкових героїв.

Характерно те, що опис подій в усіх історіях Туве Янсон подавала в теперішньому часі. А не в минулому, як це є у більшості казок (жили-були…) чи майбутньому. Тому читач, наче перебуває в тому ж світі, що й казкові герої, відчуває себе його частиною.

 

Ідеальна родина

Домівка мумі-тролів, Парк мумі-тролів, Наанталі, Фінляндія

Відомо, що у будь-якому художньому творі (музиці, картині, літературі) митець свідомо чи несвідомо відображає себе. У психології це явище називається проекцією – приписування світові іншої людини (людей) свого власного світу. У казках про мумі-тролів дуже багато самої Туве Янсон, певних періодів її життя, а також життя родини, друзів. До того ж письменниця так і не вийшла заміж і не мала дітей. Хоча зустрічалася, а потім заручилася із журналістом Атосом Віртаненом. Деякі літературознавці вважають, що він став прообразом Нюхмумрика, бо ходив у старому зеленому капелюсі, який вважав своїм талісманом. А от подруга та вірна супутниця життя Янсон художниця Тууліке Пієтиля, яка була з нею до останнього подиху, стала прототипом Туу Тіки (в українському перекладі – Вітрогонки) з повісті «Чарівна зима». Разом з художницею Туве прожила сорок п’ять років. Саме Пієтиля успадкувала нерухомість своєї подруги-письменниці – дві квартири в Хельсінкі та острів Кловхарун, який вони разом придбали для відпочинку. Зараз в будинку Туве та Тууліки – музей, який щоліта відкритий для туристів.

Туве Янсон була дуже близька зі своєю мамою, художницею Сігне, якій допомагала малювати, а потім часто розповідала про неї в інтерв’ю. Племінниця письменниці Софія Янсон, вважає, що прототипом мами й тата Мумі-тролів, стали батьки Туве. Щоліта її родина орендувала дачу на островах для відпочинку. Туве вивчала природу, рослини, ґрунти, спостерігала за береговою лінією, а потім все це занотовувала у щоденник. Ці спостереження згодом відобразилися у повісті «Тато і море», «Капелюх чарівника».

Мумі-троль і Нюхмумрик

Безумовно, коли читаєш «Мумі-тролів», є відчуття, що автор описує життя людей. Причому, дорослих. Наприклад, одна з героїнь висока худа Чепуруля дуже нагадує реалістичну жіночку, яка фанатично ставиться до чистоти: миє, пере, прибирає, коли треба й не треба. Одного разу вона ледь не випала з вікна, і з того часу бажання прибирати зменшилося. Але при цьому, що ця жіночка своєю пунктуальністю та вірністю порядку нагадує вчительку, в душі вона – художник, поет.

Геніальність Туве Янсон полягає в тому, що пишучи, як вона говорила, для себе, вона мимоволі писала й для інших: читач у цих героях запізнає себе. Цікаво, що у «Країні Мумі-тролів» немає жодного негативного персонажу. Навіть Мара, якої усі стороняться, є символом холодної самотності, а не загрози. «Мумі-тролі – це ідеальна община людей, які є внутрішньо вільними. У цій общині панує демократія, в ній відчутний присмак чогось хіппівського: хто хоче, той приходить до їхнього дому, робить, що завгодно, для кожного є своя кімната чи вільне ліжко для ночівлі», – розповідає про свої враження Мар’яна Савка, співзасновник «Видавництва Старого Лева».

А от Сігуте Ах, литовська письменниця, художниця та видавець, бачить в родині мумі-тролів, модель ідеальної сім’ї, про яку думала Туве. Адже вона виросла у богемній родині художників (а творчі люди – дивні люди), можливо, творча атмосфера, яка панувала в родині, всі ці гості, які там часто бували, захопили Туве.

На думку Ах, у кожному персонажі є щось від його творця. При цьому, кожний персонаж, це – характер, символ, стан душі. До прикладу, Мумі-мама. Туве подає її, як ідеальну маму, яка все вміє: готувати їжу, лікувати, тримати в порядку будинок, приймати гостей. Вона рада кожному, хто приходить в їхній будинок в Долині Мумі-тролів. Коли її маленький син вирішує відправитися з друзями пожити з тиждень в печері біля моря, мама спокійно погоджується з таким рішенням. Лиш каже: «Не забудь взяти спальний мішок».

Якщо говорити, з яким українським твором перегукуються Мумі-тролі, то на думку Савки, це – «Земля Світлячків» Віктора Близнеця. Український переклад Мумі-тролів істотно відрізняється від російського, де імена персонажів подаються, як в оригіналі. Як пояснює Савка, фінські імена складні на слух для українців, тому довелося їх дещо змінити.

 

Кінець листопада

Мумі-тролі від «Видавництва Старого Лева»

Окремо хочеться спинитися на останніх повістях «Країни Мумі-тролів»: «Тато і море», «Невидиме дитятко» і «Наприкінці листопада». Коли читаєш ці повісті, виникає відчуття, що мумі-трологія завершується, з’являється смуток, може навіть внутрішнє невдоволення. Янсон відправляє своїх героїв на безлюдний острів, де стоїть маяк та мешкає неговіркий наглядач, який видає себе за рибалку. Життя на острові непросте і навіть ідеальна Мумі-мама стикається з труднощами, сумує за своїм домом та садком. Через це вона малює на стінах квіти і дерева, які росли біля її будинку. Вірна своїй традиції довго не засмучувати читача, Янсон все ж таки повертає своїх героїв додому. І як ви думаєте коли? Восени, в листопаді, щоб взимку вони, набивши свої животики глицею, поринули в зимовий сон.

«Невидиме дитятко» – твір, який також вартий уваги. Він – недитячий, з педагогічним підтекстом. В образі Невидимого дитяти автор дуже тактовно підіймає проблему «інших» дітей: настільки непотрібних нікому, в тому числі батькам, що вони згодом стають невидимі. І лише любов та опіка робить їх знову видимими.

Є книжки, як от «Маленький Принц» Екзюпері, які начебто для дітей, але вони – не дитячі. Певною мірою до цієї категорії книжок можна віднести й «Мумі-тролів» Туве Янсон.

Так хто ж вони такі ці мумі-тролі? З яких глибин людської фантазії вони вийшли? Чи можемо ми дізнатися дещо більше про них? Можна довго розгадувати цю загадку письменницької творчості. Беззаперечним фактом залишається те, що Долина мумі-тролів – це добрий, щирий, чудовий і довершений світ. Тож не забувайте читати братикам і сестричкам, дітям, онукам і в першу чергу собі про цю казкову місцину з його диво-персонажами.

Ольга Жила

 

 

  • Володимир

    Дякую Муммі-Олі-Жилі за чудову рецензію на чудову творчість непересічного автора.

  • Arni

    Цікава стаття. Коли бачила теж подібну цікаву – ось тут http://starylev.com.ua/news/te-shcho-vy-ne-znaly-pro-tuve-yansson