Аукціонний дім Sotheby’s: все почалося з книжок

Із самого початку книги асоціювалися з дороговизною та розкошами. Частково це було спричинено їх шаленою собівартістю, але значною мірою пояснювалося масовою неписьменністю. Книги були привілеєм обраних – людей заможних і освічених. А таких в усі часи була меншість…
Книготоргівля від народження виглядала бізнесом потенційно прибутковим, але дуже специфічним. І при вмілому веденні справ вона завжди може озолотити. Яскравий приклад – один із найстаріших у світі аукціонний дім «Сотбіс».

 

Як «мутував» «Сотбіс»

Майже половину світового ринку антикваріату давно і надійно окупував аукціонний дім «Сотбіс» (мовою оригіналу Sotheby’s). На його аукціонах щорічно продається понад 250 000 творів мистецтва, а також землеволодіння та нерухомість. Проте головний профіль діяльності цього аукціонного дому залишився незмінним упродовж століть: торгівля рідкісними книгами.
Можна сказати, що «Сотбіс» почав торгувати книгами ще до того, як став «Сотбісом». Офіційною датою його «народження» вважається 11 березня 1744 р., коли фірма Самуеля Бейкера провела свої перші аукціонні торги. Сер Самуель вирішив зайнятися розпродажем бібліотек після смерті їхніх власників. Перший книжковий аукціон, на якому на торги було виставлено бібліотеку такого собі сера Стенлі, важко назвати надто успішним – виторг склав кількасот фунтів стерлінгів. Отже через деякий час пан Бейкер передав свою справу небожеві на ім’я Джон Сотбі.

Книжкові розпродажі на аукціоні  «Сотбіс» 

І ребрендинг пішов справі на користь! Ніхто вже й не пам’ятає Самуеля Бейкера, а от що таке «Сотбіс», не знають лише запеклі невігласи. Щоправда, остаточно назва «Сотбіс» закріпилася за цим аукціонним домом вже на другому столітті існування – з 1845 року, і як би не змінювалися прізвища власників, на фартовий бренд ніхто не зазіхав.
Спершу робота в «Сотбіс» була не просто елітною, а наделітною – одержати її могли лише аристократи. Проте масштаби діяльності зазначеного аукціонного дому росли, і у ХХ столітті «Сотбіс» вийшов на міжнародну арену. У 1955 р. відкрилася філія у Нью-Йорку – виявилося, що податки у США набагато помірніші, ніж у Великій Британії, де доводиться сплачувати майже 40 % від продажу антикваріату. І після цього приємного відкриття мапа світу зарясніла й іншими відділеннями «Сотбіс»: Париж, Лос-Анджелес, Цюрих, Торонто, Мельбурн, Мюнхен, Единбург, Йоганнесбург, Г’юстон, Флоренція…
Звичайно, за теорією ймовірності на понад двісті п’ятдесят років існування будь-якого проекту має припасти бодай якісь важкі часи. У 1977 р. промислова криза практично довела «Сотбіс» до банкрутства, і цей легендарний аукціонний дім опинився у державній власності. Але за шість років його викупив американський бізнесмен і меценат Альфред Таубман – і почався новий виток розвитку «Сотбіс».
Проте і після цього не все йшло добре. Та сама різниця в законодавстві виявилася палицею з двома кінцями – якщо за британськими законами домовленість із конкурентом (у цьому випадку аукціонним домом «Крістіс») про фіксування тарифів на послуги не є злочином, то у США, де «Сотбіс» одержував левову частку своїх прибутків, такі домовленості заборонено Антимонопольним законом! Як результат Таубмана у 2001 році було визнано винним у злочинній змові, його засудили до 1 року та 1 дня ув’язнення. Як-то кажуть, жебрацької долі та арештантської неволі не зарікайся…

 .

Мільйон доларів за книжку! Хто більше?

«Казки барда Бідля» Джоан Роулінг

Знайомство з діяльністю аукціонів «Сотбіс» та «Крістіс», які разом становлять 90 % світового ринку аукціонних продажів антикваріату та предметів мистецтва, дає письменникам та книговидавцям (хоча останнім менше) відчуття перспективи. Звичайно, здебільшого плоди зусиль авторів книг пожинають нащадки, і то не найближчі – скажімо, унікальний англійський рукопис Vita Christi (повна назва – «Житіє Христа та покутна жертва Ісуса Христа»), проданий у 2007 р. за $ 3,5 млн, набагато старший за сам «Сотбіс». Перша частина цього ілюстрованого манускрипту датується кінцем ХІІ ст., решта – серединою ХV…
Але насправді зовсім не обов’язково чекати так довго. У тому ж 2007 р. за $ 3,98 млн онлайн-магазин Amazon придбав «Казки барда Бідля» Джоан Роулінг. Пригадуєте, як цю книгу Гаррі Поттер подарував Герміоні? Ось письменниця і вирішила одним пострілом убити двох зайців і поставити жирну крапку в «Поттеріані», і зробити щедру пожертву благодійній організації The Children’s Voice, до заснування якої доклала руку. (До слова, ціна від продажу перевершила очікування аукціоністів у 40 разів!)
«Казки барда Бідля» написано від руки та ілюстровано самою Роулінг. Наклад цієї книги вражає навіть українських видавців – аж цілих 7 примірників, 6 із яких письменниця роздарувала близьким. Цей збірник із п’яти казок виглядає більш ніж подарунковим виданням – шкіряна палітурка, оздоблена сріблом та півкоштовним камінням…
Звичайно, «Сотбіс» продавав і дорожчі видання. Наприклад, «Космографію» – атлас, надрукований у Болоньї у 1477 р., – у 2006 р. було придбано за $ 4 млн. Це безцінний раритет зі зразками мап Клавдія Птолемея, причому всі мапи на друковані форми наносилися вручну…
Було б дивно, якби серед мільйонерів-колекціонерів сучасності не знайшлося жодного поціновувача Шекспіра. $ 5,2 млн за «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хронічки та трагедії. Надруковано з точних і достеменних текстів» – хіба це ціна? Цей збірник 1623 р. – видання з накладом 750 примірників, що містить, крім хрестоматійних, кілька творів, ніколи більше неопублікованих. Цей, один із небагатьох вцілілих екземплярів, також було продано у 2006 р.
Щоб придбати на «Сотбіс» деякі особливо рідкісні книги, мало бути мільйонером – треба бути мультимільйонером! Для придбання «Євангелія Генріха Льва» у 1983 р. довелося скидатися федеральному уряду ФРН, урядам Пруссії й Баварії та фондові «Прусська культурна спадщина».

 

«Євангелія Генріха Льва» 

Вивернувши всі кишені, вони нашкребли потрібні $ 12,4 млн. (У наші дні ця цифра була б більш ніж удвічі більшою – інфляція…) А що вдієш – дуже вже хотілося повернути на історичну батьківщину ці 226 сторінок, оформлених у 1188 р. ченцями-бенедиктинцями на замовлення тодішнього герцога Саксонії і Баварії Генріха Льва… Наразі це рукописне видання зберігається у бібліотеці німецького міста Вольфенбюттель.
Проте деякі книжки може дозволити собі лише Білл Гейтс. Він це і зробив – у 1994 р. за $ 30,8 млн придбав «Кодекс Лестера Леонардо да Вінчі» і з того часу виставляє його у різних музеях світу. (Лестер – це граф, котрий придбав цей манускрипт у 1717 р. і з того часу «прилип» до його назви.)

  «Кодекс Лестера Леонардо да Вінчі»

Це 18 аркушів, списаних з обох боків знаменитим «дзеркальним» почерком да Вінчі і складених таким чином, що вони утворюють зошит на 72 сторінки. Ці записи, що містять також багато малюнків, діаграм та математичних розрахунків, датуються 1506-1510 рр. Наразі це найдорожча книга, будь-коли продана у світі.

Проте немає меж досконалості – якою б дорогою книга не була, завжди знаходиться ще дорожча. Список найдорожчих книг не є чимось остаточним – він коригується практично щороку. Отож, давайте робити достойні книги і продавати їх тим, хто поцінує! А «Сотбіc» та «Крістіс» нам у цьому допоможе!

Наталка Гай

  • 45

    Це що, бульдог Харламов на фото?