Як заохотити дитину читати влітку: від гри до гаджету

Сучасних дітей все рідше побачиш з книжкою, а все більше за комп’ютером або перед ігровою приставкою. Добре це чи погано – вирішувати батькам. Але коли дитина йде в школу, доводиться дотримуватися певної програми. І невід’ємна її частина – список читання на літо.

Як змусити активного і непосидючість школяра проміняти прогулянки у дворі або баталії в комп’ютерних іграх на нудне заняття, читання на самоті? Психологи в один голос стверджують, що ні в якому разі не потрібно змушувати – так можна прищепити дитині ненависть до літератури на все життя.

Ми зібрали кілька “нешкідливих” способів нав’язати дитині книжку, та так, щоб він сам попросив наступну. У деяких з них нам допоможуть електронні гаджети.

Знайти стимул
Деякі батьки встановлюють своєрідну винагороду за прочитану книгу або голову. Це може бути якесь улюблене захоплення дитини (комп’ютерна гра, нові шахи або іграшки). У старшому віці це можуть бути і гроші, але не варто змалечку привчати дитину до товарно-грошових відносин.

Зустрічають по обкладинці
Як правило, діти за шкільною програмою відправляються до бібліотеки. Або читають домашні книги, що збереглися з радянських часів. Сьогодні ж книга може бути справжньою розвагою і твором мистецтва. Так що один з дієвих способів прищепити любов до читання – купити дитині нову книгу в яскравій обкладинці, з ілюстраціями. А ще краще, якщо вона сама вибере її в книжковому магазині.

Змінити ситиацію
Домашнє читання можна замінити дворовим, дачним, пляжним, морським читанням. Не обов’язково саджати дитину за стіл і стежити, як вона пересилює сторінку за сторінкою. Можна взяти книгу у двір і захопити сюжетом всіх друзів школяра. За мотивами книги придумати гру. Приміром, пошуки скарбів чи порятунок Му-му. Головне – фантазувати і проявляти ініціативу, а не залишати дитину з нудною книгою один на один.

Знайти альтернативу
Якщо твір занадто складний або просто не викликає жодного інтересу у юного читача, можна придумати альтернативне рішення. Наприклад, подивитися фільм, знятий за книгою. Або сходити разом на спектакль, поставлений за твором. А потім пояснити дитині, що в книзі – набагато більше подробиць і герої ведуть себе не зовсім так, як у кіно, і читати завжди цікавіше.

Змінити формат
Читати сьогодні можна по-різному. І необов’язково це має бути звична паперова книга. Дозвольте дитині читати за допомогою планшета або електронного рідера. Дітям подобається досліджувати щось нове, і така нестандартна книга може захопити непосиду. Правда, залишаючи дитину наодинці з iPad, будьте готові, що повернувшись застанете його за переглядом фільму чи грою в Angry Birds.

Тому спеціалізований пристрій для читання все-таки підійде більше. Тим більше, рідер може бути такий же безпечний, як і звична книга. В електронних книгах дисплей виготовлений за технологією E-Ink Pearl (“електронний папір”), екран працює без підсвічування, від якого можуть втомлюватися очі при тривалому читанні. На відміну від планшета з TFT-дисплеєм, електронну книгу з технологієюE-Ink можна читати і при яскравому літньому сонці – а значить, букрідер на електронних чорнилах вийде взяти з собою на пляж, у двір або в парк. Головне для батьків – наглядати, щоб у дитини не відібрали дорогу “іграшку”.

Читати вухами
Насправді, аудіокниги з’явилися давно. Ще в радянські часи випускалися грамплатівки, де кращі артисти читали казки та вірші. Сьогодні такий вид книг знову набирає популярність. Можна включиhttps://vsiknygy.net.ua/wp-admin/post-new.phpти диск із записом перед сном або в поїздці. До того ж, прослуховуючи книжки, дитина розвиває аудиальне сприйняття. Головне стежити, щоб вона не заснула.

Сподіваємося, що наші поради стануть в нагоді на практиці. Прищепити любов до читання можна, головне – зрозуміти, що дійсно може захопити дитину. Для початку нехай сам вибирає потрібні йому книги або комікси. І тільки потім підштовхнути його до прочитання більш серйозних творів.

Освіта

  • Coren

    “Деякі батьки встановлюють своєрідну винагороду за прочитану книгу або голову.”
    Звідки оригінальний текст? Перекладали з папуаської? )))