П’ять кіл Василя Стуса

 

АНТРАКТ

Василь Стус був і лишається для української нації сакральним. І не лише через свою жертовність, згадуючи його долю, а через винятковість поезії, рівних якій немає досі. Він пройшов свої кола пекла, аби лишитися у вічності. Сестри Тельнюк, Дмитро Стус, Сергій Проскурня вирішили поділитися своїми уявленнями про Стуса, зробивши постановку «Стусове коло» до 70-ї річниці з дня народження поета. І вона не просто вдалася, а ніби тонка струнка і досі бринить десь всередині.

.

.

Філософія кіл суперечлива

Організатори розповідають, що «Стусове коло» – це новий формат вечорів пам’яті, який принципово відходить від заскарузлих вечорів у радянському стилі.

.

Режисером постановки став Сергій Проскурня, який спільно з Дмитром Стусом, актором Романом Семисалом та сестрами Тельнюк вирішив сказати про Стуса інакше.

.

Ідея базується на метафоричних п’яти колах Василя Стуса – дитинство, поезія, любов, самотність і смерть. Кожне з них Стус (його грає актор Роман Семисал) проходить, перебуваючи одночасно серед людей, але тим не менш, лишаючись самітником.

.

Перед глядачами розгортається життєва історія, в якій немає місця слабкості. В колі поезії звучать роздуми виконавця ролі Стуса про поняття Людини, якою не народжуються, а стають. Першочергово саме ця роль – бути людиною, а вже потім професійне – поет. Василь Стус вважав поезію концентрацією думки, вважав, що немає бути в ній порожніх емоцій.

.

У цій частині звучав запис реального голосу Стуса та пісні на його слова у виконанні сестер Тельнюк. Наступним колом життя стала любов. Майбутня дружина, з якою Стус знайомиться в метро, їхній розвиток, а згодом арешт Стуса, – події летять стрімко. Цікаво зобразив відчуття затиску, неволі актор Роман Семисал, читаючи монолог він ніби сам собі заламує руки, показує ту несправедливість і біль, з якою Стус стикнувся. А збоку стоїть Дмитро – син, саме той Дмитрик, до якого Василь так відчайдушно писав із табору.

.

Дружина Стуса вимагає побачення і, нарешті добившись його, приїжджає з сином до чоловіка. Але той так і не вийшов. Як? Чому? Дмитро після цього вчинку півроку не пише батькові ані слова. А Василь розповідає глядачеві, що йому за це побачення поставили принизливу умову, яку зеки добре знають і письменник не зміг на це піти. Опуститись до цього означало морально знищити себе. Згодом був лист до сина, в якому Василь схвально оцінює синову принциповість: «Як принципово ти мовчиш сину, молодець…».

.

А далі все тяжче… самотність, арешт і заслання на Колиму, звідти може не бути вороття. Емоційний фон кожної частини створювали сестри Тельнюк, стільки почуттів у кожному рядку, стільки емоцій, стільки жаги.

.

Вічність

Останнє коло – смерті. Василь Стус загинув у таборі, на перший погляд, у неволі, але чи може бути для вільної внутрішньо людини неволя? Ні, свобода – всередині, знищити її просто неможливо, навіть за умови вбивства фізичного тіла.

.

На екрані, який протягом вечора показував архівні фото, документи, з’являються відеокадри із поховання Василя Стуса, коли разом з Литвином і Тихим їхні тіла нарешті повертаються в Україну. Народу стільки, що вистачило би на революцію, усі з українськими прапорами, зі свічками. Аж раптом напруга в глядацькій залі дістала свого апогею – молодь починає вставати і, стоячи в цілковитій тиші, вітати Стуса у вічності. Один за одним зі своїх місць піднімається майже вся зала, слова у таких випадках зайві. Грають сестри Тельнюк.

.

Постфактум

Після завершення вечора присутні не могли стримати сліз. Ідея вдалася і режисер Сергій Проскурня також помітно задоволений дійством, каже, що виношували ідею 5 років. Що ж до Дмитра Стуса, у нього на очах сльози, студенти підходять просто обійняти його. А це лише зайвий раз підтверджує, що таких як Стус зовсім мало в українській літературі, але вони цілком справедливо заслуговують на безсмертя, і сьогодні кожен присутній у залі це відчув.

Катруся Гладка
Фото: na3ar