Хто головний: автор чи художник? Огляд книжки-картонки для дітей «Розвиватика»

rozvyvatyka-oblozhka-3dСучасні книговидавці докладають багато зусиль, щоб знайти талановитих авторів. Але не меншої уваги потребує художнє оформлення дитячих книжок. Якими повинні бути малюнки у виданнях для дітей? Як правильно дібрати кольори та водночас зробити зображення максимально змістовними? Якщо замислитися, то для дитини ілюстрації це не лише прикраса та засіб привернення уваги, але й один зі способів формування естетичного смаку, перші особисті зустрічі з мистецтвом.

Книга «Розвиватика» від Видавничого дому «Школа» (тепер і вірменською мовою від Видавництва «JiEsEm студия») нещодавно була нагороджена дипломом ІІ ступеня в номінації Мистецтво ілюстрації на ХІІІ Міжнародному конкурсі держав-учасниць співдружності незалежних держав. Потрібно віддати належне художникам Сусанні Домбаян, Арутюну Тумагян та Євгенії Житник (частина малюнків абетки), чиї досягнення були удостоєні цієї нагороди.  

rozvyvatyka-arm

Видання вірменською мовою

Книжка-картонка найбільшого формату із серії «Малятко-розумнятко» від автора Василя Федієнка призначена для спільних занять дорослого й дитини. Завдання дитини ― вивчати довкілля, розвивати мовлення, мислення, поповнювати словниковий запас тощо. Завдання дорослих ― пояснювати, розповідати, ставити дитині запитання до малюнків. При цьому важливо пропонувати дитині для засвоєння такий обсяг і рівень матеріалу, який відповідає її віку та рівню розвитку. Наприклад, починати вивчати літери автор радить приблизно за півроку до того, коли дитина буде в змозі почати навчатися читати. А до того моменту малюнки з відповідних сторінок можуть використовуватися для ознайомлення малечі з об’єктами довкілля та для розвитку її мовлення. Так само і з цифрами ― спочатку потрібно навчити малюка цифрам і лічбі в межах п’яти, а згодом ― і в межах десяти.rozvivatika_razvorot1

Яскрава кольорова палітра привертає увагу дитини до малюнків, які містять у собі важливу інформацію для них, коли вони ще не вміють читати, а пізнають світ за допомогою самих лише зображень. Важливо, що в «Абетці» малюнки відповідають першими літерами в назві предметів, а в розділі «Числа та цифри» дитина зможе порахувати кумедних доброзичливих тваринок, кількість яких дорівнює тій цифрі, яка вивчається. На сторінці, присвяченій вивченню тіла людини, буде легко запам’ятати назви частин тіла, розглядаючи намальованого хлопчика. Також можна навчати дитину його правильно «одягати», бо поруч із хлопчиком намальовані одяг та взуття для різної пори року.rozvivatika_vnutr-22-str-4

У розділі «Орієнтування в просторі» за допомогою відповідного розташування художніх елементів дитина навчиться розрізняти напрями руху об’єктів (вгору, вниз, праворуч, ліворуч), а також такі поняття, як «близько» та «далеко», «на», «під», «перед», «біля» тощо. Для того, щоб запам’ятати назви геометричних фігур, у «Розвиватиці» розміщенні малюнки предметів відповідної форми (прямокутна книга, трикутний дорожній знак, округла монета та ін.).

Завдяки таланту художників, які майстерно поєднали форму та колір у малюнках «Розвиватики», дитина легко засвоїть численні назви предметів, геометричних фігур, тварин, транспортних засобів, інструментів та інших понять.