Дніпровські побратими

Запоріжжя та Херсон розділяє якихось двісті кілометрів по воді й триста – автотрасою. Але об’єднує міста значно більше – Дніпро, степи і книжки. Бо майже одночасно – з 4 по 7 жовтня – тут відбулися книжкові виставки. У Запоріжжі – на день раніше, воно і зрозуміло: козацька столиця знаходиться вище за течією.
А й справді херсонський “Книжковий салон” та запорізькі “Хортицькі джерела” виглядають майже близнюками – і за масштабом (приблизно чотири десятки стендів), і за складом учасників (навпіл місцеві та київські видавництва з невеличкою домішкою харків’ян), і за функцією. Обидві виставки проходять усьоме. І в Херсоні, і у Запоріжжі вони відіграють у першу чергу представницьку роль, зміцнюючи авторитет влади. Щоправда, перші особи міста та області так і не прийшли на відкриття, їх представляли заступники. Мер Запоріжжя відвідав виставку наступного дня, мера Херсона ми так і не побачили. Переважило Запоріжжя і кількістю почесних гостей – Сергій Дяченко, Брати Капранови та Світлана Поваляєва проти одного-єдиного Юрія Макарова у Херсоні. Але і там, і там не бракувало місцевих письменників та поетів, для яких книжкова виставка – чи не єдиний спосіб отримати свою частину слави. Херсон і Запоріжжя цього року не змовляючись продемонстрували зростання цікавості місцевої публіки до українських книжок. А заразом і їхній дефіцит у місцевій торгівлі. На жаль, гранди вітчизняного видавничого ринку проігнорували обидві дніпровські виставки – винятком стали хіба “Зелений Пес” та “Картографія”, що мали стенди на обох форумах, “Балтія Друк”, “Мистецтво” та “Ін Юре”, що обрали Запоріжжя, та “Основа” й “Наш час”, для яких важливішим виявився Херсон.
Ну, а публіка – запоріжці та херсонці – майже однакові: вчителі, викладачі, недобита інтелігенція. І дуже багато молоді: студентів, школярів, для яких побачити таку кількість книжок – справжнє свято. Не кажучи вже про те, щоб узяти автограф у київських знаменитостей. Дивлячись у натхненні очі студентів, мимоволі думалося – а скільки ще тих, що не дізналися про виставку? От якби було більше реклами! І у Запоріжжі. І у Херсоні.

Редакція