4 пам’ятки українського книжкового мистецтва

187Поява книгодрукування — визначна сторінка в розвитку культури українського народу, серйозний поштовх у формуванні нашої ідентичності. Книгодрукування стало одночасно виявом гуманістичних тенденцій в українській історії та зброєю представників вітчизняного гуманізму в боротьбі за незалежність.

У День української писемності та мови пропонуємо ознайомитися з важливими пам’ятками книгодрукування.


big_ostr_biblio1. Острозька Біблія

Острозька Біблія визначна пам’ятка книгодрукування в Україні, перше повне видання канонічного біблійного тексту церковнослов’янською мовою. Надрукована  впродовж 1580–1581 рр. у власному маєтку відомого українського магната та політичного діяча князя Василя Костянтина Острозького.  Ілюстративне оформлення видання вирізняється стриманістю, продуманістю композиції, художнім смаком.

Для друкування Біблії був запрошений український першодрукар Іван Федоров.

 

evholohyon_trebnyk_petra_mohylyi_1646_hod2. Требник Петра Могили

Требник Петра Могили — богослужбова книга, видана у 1646 році друкарнею Києво-Печерської лаври. Впорядкова київським митрополитом Петром Могилою. Містить тексти церковних служб і порядку проведення молитов і таїнств — так званих «треб» У «Требнику» не лише містилися молитви і детальний виклад обрядів, але й роз’яснювалося їхнє літургічне і канонічне значення,надавалися догматичні, обрядові та казуїстичні настанови для священника. Видання мало на меті впорядкувати організацію церковних служб, захистити церковну обрядність від хиб та помилок.

 

 

bohohlasnyk3. «Богогласник»

«Богогласник»  сьогодні є бібліографічною рідкістю. Збірка українських, білоруських, польських, латинських релігійних  пісень, духовних кантів і псалмів. Переважна більшість текстів анонімна. Вперше  збірник надруковани греко-католицькими редакторами в друкарні Почаївського монастиря 1790 року. Відображені в творах і реальні історичні події, як-от напад турків на Почаївський монастир в 1675 році. І, як стверджував Іван Франко, саме з почаївського Богогласника поширились численні християнські колядки, новорічні та йорданські пісні, великодні, троїцькі, богородичні, похоронні пісні.

65-14. «Буквар»

«Буквар» надрукований Іванов Федоровим у 1574 р. Цей посібник — не звичайний буквар. У ньому вміщено  важливі елементи для засвоєння особливостей граматики церковнослов’янської мови у східнослов’янській редакції. На першій сторінці «Букваря» подано тодішню азбуку. Очевидно, послідовність розташування літер у ній відбивала більш-менш усталену традицію, особливо щодо місця суто кириличних букв.


Історія українського книговидання криє в собі неймовірний потенціал для вивчення й розуміння духу нації. Щоб дізнатися більше про історію української книги, радимо ознайомитися з виданнями:

Історія української літератури. Т.1., Наукова думка, 2014

Синюк Сергій. Тисячоліття волинської книжності: літературознавчі лекції, Навчальна книга Богдан, 2016

Мицик Юрій. Петро Могила, Фоліо, 2012

Кралюк Петро, Хаврук Ярослав. Князі Острозькі, Фоліо, 2012