Wikipedia запустила сервіс зі створення книг

Тепер сторінки з Вікіпедії можна конвертувати в зручні «книжкові» формати, компонувати зі статей енциклопедії електронні книги, а також замовляти друковані версії створеного.

Компанія Wikimedia, яка здійснює розвиток найпопулярнішої в світі онлайн-енциклопедії, повідомила про запуск функції, за допомогою якої користувачі Вікіпедії зможуть сконвертувати необхідні статті енциклопедії в зручний формат і зробити з них електронну книгу, друк якої можна буде замовити в PediaPress.

Технічно процес дуже простий і складається всього з чотирьох кроків. Після запуску інструмента «Створення книги» користувач може додавати в свою книгу статті «Вікіпедії» за допомогою спеціальної кнопки або посилання «Додати сторінку в вашу книгу». Після завершення складання книги її можна відредагувати, додати заголовок або поміняти сторінки місцями. Готова книга може бути завантажена у форматі PDF або OpenDocument, а також замовлена ​​в друкованому вигляді за допомогою кнопки «Замовлення книги в PediaPress».

При замовленні друку своєї книги користувач може вибирати колір і стиль обкладинки.
У зв’язку з цим нововведенням виникає питання про авторські права. Інтернет-видання IT Expert наводить коментар, який дав з цього приводу член правління і виконавчий директор громадської організації «Wikimedia Україна» Юрій Пероганич: «Вікіпедія» зберігає авторські права, але нематеріальні. Публікуючи щось у «Вікіпедії», автор автоматично погоджується з тим, що опублікований ним матеріал відбувається на умовах ліцензії, яка дозволяє вільне розповсюдження і переробку цього матеріалу. Але за двох умов: перше – потрібне посилання на автора; друге – якщо ви щось зробили з матеріалів, то ліцензія повинна залишитися та ж, не можна зробити копірайт, і сказати, що всі права тепер ваші».

Експерт зазначив, що сама інтернет-енциклопедія ніякої комерційної вигоди від запуску нової функції не отримує, і як і раніше, існує на дотації спонсорів. Зрозуміло, що прибуток буде отримувати видавничий підрозділ PediaPress, але мета нового проекту не в цьому.

«Перспектива цієї інновації у тому, що можна вільно поширювати інформацію з будь-якою, навіть комерційною метою. Зараз існують підприємства в розвинених країнах, які на замовлення відвідувачів «Вікіпедії» друкують і потім пересилають потрібну кількість примірників. Тобто можна відзначити статті за тематикою, яка цікава вам або вашій компанії, і через якийсь час вам присилають книгу – це дуже зручний спосіб навіть для того, щоб зробити комусь небанальний подарунок-довідник, який буде завжди під рукою у людини , яка захоплюється якоюсь темою або постійно стикається з нею по роботі», – пояснив Юрій Пероганич.

За матеріалами Pro-books та Wikipedia