Держкомтелерадіо вважає, що стан книжкового ринку в Україні – “плачевний”

Стан книжкового ринку в Україні “плачевний”, а система книгорозповсюдження зруйнована.

Як передає кореспондент УНІАН, про це під час засідання колегії Державного комітету телебачення і радіомовлення України сказав директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо Олексій Кононенко.

“Ситуація плачевна. Книговидавці це знають, книготорговці більше того знають. Ми цю ситуацію знаємо”, – сказав він і зазначив, що українська книга все ж видається і має попит.

Кононенко повідомив, що Держкомтелерадіо разом з громадськими організаціями та експертами провели попередній аналіз стану української книговидавничої сфери. Зокрема, вони склали опитувальний лист для регіонів.

“Ще ми будемо аналізувати, ще ми будемо робити якісь корективи і посилати в області, посилати керівництву областей, щоб вони бачили стан книжкового ринку взагалі по Україні і в порівнянні”, – сказав Кононенко.

За його словами, перший подібний аналіз за 20 років показав, що книговидання і книгорозповсюдження не є не тільки пріоритетним питанням у деяких областях, а за останні 5 років взагалі не розглядалося на жодних засіданнях відповідних місцевих органів окремих областей.

Він зазначив, що в Державному реєстрі видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції зараз в Україні налічується 5400 суб’єктів видавничої справи. При цьому найбільша кількість з них – у Києві (2141), Харківській (689) та Донецькій (328) областях.

За словами Кононенка, з 5400 видавництв реально працюють і “на слуху” 200-400. “А всі решта – які зареєструвалися – прийшли, заплатили 400 гривень, принесли статутні документи і все, вони є в реєстрі” – сказав він.

Крім того, за інформацією Книжкової палати України ім. Івана Федорова, торік у порівнянні з попереднім роком збільшилася кількість найменувань випущених книг – на 3210, а також їхній наклад – на 15 555.

Водночас Кононенко зазначив, що це найбільш точні дані завдяки закону про обов’язковий примірник документів, але тільки на підставі цих даних все ж не можна робити достеменні висновки, адже “деякі видавці ховаються з тими обов’язковими примірниками і з тиражами”.

“У нас зруйнована система книгорозповсюдження, у нас немає державних магазинів, у нас тільки приватні”, – сказав Кононенко та зазначив, що Україна фактично втратила національний книжковий ринок.

Він також зазначив, що Держкомтелерадіо розробило Концепцію державної цільової національно-культурної програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції та читання на 2014-2018 роки, яка була затверджена урядом і яка повинна вирішити нагальні питання розвитку видавничої справи в Україні, пропаганди читання, сприяти розширенню книжкового асортименту, зменшити його вартість тощо.

“Коли така програма буде, я думаю, області змушені будуть виконувати цю програму, розробляти і впроваджувати свої програми”, – сказав Кононенко.

Крім того, в проект переліку книжкових видань, передбачених до випуску за програмою “Українська книга” на 2013 рік, відібрано 211 видавничих проектів, на випуск яких у держбюджеті закладено 37,5 млн грн. Водночас в Україні відзначається недостатній показник кількості книжкової продукції на душу населення. Так, у 2012 році він становив 1,4 книжки на одного громадянина.

Як повідомлялося у вересні 2012-го, в середньому кількість виданих в Україні книг щороку знижується на 10% і вже досягла найнижчого показника в Європі – одна книжка на людину в рік.

Newsru.ua