Як література протистоїть агресії, обговорять на Форумі видавців

Остап Сливинський

Остап Сливинський

У межах 23 Форуму видавців у Львові відбудеться спецпроект «Література проти агресії».

Ініціатор та координатор проекту – поет та перекладач Остап Сливинський. У програмі – дискусії за участі відомих українських та іноземних авторів про конфлікти в сучасному світі та роль літератури у цьому контексті.

У час зростання різноманітних радикалізмів (релігійних, етнічних, національних), коли поодинокі «постріли» терористичних актів поступово зливаються в гул неоголошеної війни всіх з усіма, коли над світом нависає тінь дедалі краще організованого ісламського фундаменталізму, коли східний край Європи – український Донбас – горить у вогні «гібридної» війни, і двополюсність світу знову стає зловісною реальністю, – виникає природне питання, що і як може література протиставити цій хвилі нетерпимості і агресії?

Якими інструментами пом’якшення, примирення вона володіє? Чи, можливо, їй залишається роль спостерігача і «плакальниці»? Зрештою, не варто плекати ілюзію невинності літератури: нерідко вона сама ставала і стає двигуном агресії.

Нетерпимість і агресія завжди скеровані на Іншого: того, хто належить до іншої раси чи етносу, сповідує іншу релігію, має іншу ґендерну ідентичність, є фізично чи психічно неповносправним, або ж просто в той чи інший спосіб вирізняється з «нормативної» спільноти. Тому важливою темою проекту є Інший та «іншості», різниці, які в певних соціальних і політичних умовах стають приводом для агресії та насильства.

Ключові події проекту:

  • Розмова «Лише спостерігач? Репортер перед обличчям зла».
  • Розмова «Мінус страх. Як говорити з ісламським світом без упереджень».
  • «Полюбити найближчого Іншого. Що може врятувати Європу?». Розмова з Карлом Маркусом Ґаусом (Австрія).
  • Розмова «Чи здатна література протистояти насильству?»
  • Презентація книги «ПРОти НАСильства» (збірка оповідань, присвячених темі домашнього насильства, упорядник – Лариса Денисенко).
  • Цикл розмов «Історії іншості». Публічні інтерв’ю з учасниками 23 Форуму видавців