Філіпу Роту заборонили правити статтю про свій роман у “Вікіпедії”

Адміністратори “Вікіпедії” заборонили американському письменнику, лауреату Пулітцерівської премії Філіпу Роту правити статтю про його роман “Людське тавро” (The Human Stain), повідомляє BBC News.

Роман, опублікований в 2000 році, розповідає історію Коулмена Силка (Coleman Silk), викладача, несправедливо звинуваченого в расизмі. Чорношкірий Силк в молодості відмовився від своєї раси і представлявся білошкірим юдеєм. У зв’язку з цим стаття в “Вікіпедії” повідомляла, що головний герой був списаний з письменника Анатоля Броярда (Anatole Broyard), який аналогічним чином відмовився від свого афроамериканського походження.

Філіп Рот вважає це положення неправильним і спробував виправити його, проте адміністратор інтернет-енциклопедії повідомив йому, що автор роману не може бути надійним джерелом для внесення правок. “Я розумію вашу точку зору, що автор є найголовнішим авторитетом для свого твору, але нам потрібні сторонні джерела”, – наводить Рот слова адміністратора в своєму відкритому листі на адресу “Вікіпедії”, опублікованому 7 вересня.

Письменник зазначає, що прототипом головного героя став його друг Мелвін Тюмін (Melvin Tumin), якого також несправедливо звинуватили в расизмі. З Броярдом, підкреслює Рот, він був ледь знайомий і бачився кілька разів.

Після публікації відкритого листа стаття в інтернет-енциклопедії була відредагована: у ній повідомляється, що ряд критиків пов’язали головного героя з особистістю Анатоля Броярда, однак сам автор заперечує це порівняння. В ній зазначено, що Філіп Рот зважився пояснити походження Коулмена Силка після того, як помітив “серйозне спотворення” в “Вікіпедії”.

Роман “Людське тавро” був названий “книгою року” за версією британської премії WH Smith Literary Award. Останній раз ця премія вручалася в 2005 році, і тоді вона дісталася ще одному твору Філіпа Рота – роману “Змова проти Америки”.

Статті у “Вікіпедії” створюються і правляться інтернет-користувачами. Для внесення до замітки того чи іншого факту автор повинен вказати посилання на його джерело. Одне з основних правил “Вікіпедії” говорить, що ресурс не є місцем для первинної публікації думок, досліджень та інших подібних матеріалів.

Lenta.ru

  • Guest

    Вікіпедія – гарна ідея, дуже погано виконана.