Співачка ILLARIA: «Сюжет книги настільки поглинає мій розум і душу, що з`являється музика і образи для нової пісні»

*Співачка ILLARIA (Катерина Прищепа) називає себе головною русалкою країни. Публіка запам’ятала її не лише завдяки якісному живому співу в стилі етно, а й участі у відомому шоу «Голос країни» та кільком музичним відзнакам. Ще навчаючись у Київському інституті музики імені Р. М. Глієра, ILLARIA досліджувала український фольклор і світові музичні набутки. Своїм завданням вважає зробити українську музику цікавою і модною, розвивати, враховуючи сучасні тенденції, але водночас не цуратися свого, рідного.

 «Фольклор – це не тільки те, що співають бабусі, – каже ILLARIA. – Якщо з’єднати фатальні нотки, соул спів, джаз разом з манерою виконання пісень у різних регіонах України, власною енергетикою в електронній та оркестровій обробці, то результат буде неймовірним».

Які книги вплинули на творчість головної русалки країни, чи поєднується її любов до музики з любов’ю до читання, що захоплювало дитинстві – про це та багато іншого запитав «Друг Читача».

 

 Катерино, незважаючи на концерти й творчість і, певно, досить тісний графік, чи знаходите час для читання? Коли найчастіше читаєте?

 З огляду на концерти і дійсно щільний графік, я слухаю книги в аудіо форматі в дорозі, або коли видається хвилинка відпочинку.

 

 

 Яка книга з дитинства залишила найглибші враження? Чи були книги, які свого часу вплинули на становлення вашого характеру? 

 В дитинстві мене вразили «Острів скарбів», «Снігова королева», «Маленький принц». Зараз улюбленими творами стали романи Івана Єфремова, Михайла Булгакова, Джеймса Клавелла.

 

 

 Батьки багато читали в дитинстві?

 Так. Можливо, завдяки цьому я навчилася читати ще задовго до школи, сама. По дорозі в школу читала книги позашкільної програми. Також багато читала мені бабуся.

 

 

 У шкільні роки ви в основному купували книги чи брали в бібліотеці?

 У моїх дідуся й бабусі величезна бібліотека, яку я ще досі не осягла, тому завжди було що почитати вдома.

 

 

 Надаєте перевагу електронним чи паперовим книгам?

 Люблю запах сторінок, але йду в ногу з часом, тому користуюся й електронними виданнями також.

 

 *

 

 Як підбираєте нову книгу для читання – слухаєте поради друзів чи звикли довіряти анотації й рекламі видавців?

 Завжди по-різному, але керуюся власним враження про прочитане. Як правило, інтуїтивно підбираю книгу, яку найбільше потребую в той чи інший момент життя.

 

 

 Який жанр найулюбленіший?

 Історичний роман з елементами фантастики або фантастика.

 

 Яких авторів для себе вподобали? Чи є письменник в сучасній українській літературі, який імпонує вам найбільше – можливо, не лише як автор, але й особистість? З ким, скажімо, ви не проти поспілкуватися за кавою?

 Дуже люблю, поважаю класика української поезії Ліну Костенко, навіть написала на її вірші кілька романсів. Мені близька творчість Ірен Роздобудько, я з нею знайома особисто, якось разом саджали каштани на одному зі шкільних подвір’їв. Під час цієї акції я відкрила її для себе не лише як автора-жінку, а як глибоку і теплу людину. Знайома з творчістю Андруховича, Любко Дереша, Оксани Забужко. А взагалі вже не вперше беру участь у конкурсі «Коронація» у якості журі, а тому знайома з багатьма сучасниками української літератури.

 

 

 То з ким ви випили б кави чи, можливо, повечеряли у творчій атмосфері?

 Мені було б цікаво поспілкуватися про творче і філософське із Ліною Костенко. Якось хотіла потрапити на читання її нової книги, проте через величезну кількість прихильників, які вщент заповнили залу театру Івана Франка, мені довелося дивитись на виступ письменниці на екрані перед входом у театр. Сподіваюсь, моя сердечна мрія здійсниться і я також зможу поділитися з Ліною Костенко своїми думками про сучасну українську культуру…

 

 

 Чи задовольняють вас українські книгарні? Вистачає якісної і хорошої літератури на ваш смак?

 Я рада, що все більше і більше стає суто україномовних книгарень, з якісними яскравими виданнями, як для дітей, так і для дорослих. Це свідчить про те, що мода на читання повертається.

 

 

 Якою, на вашу думку, повинна бути хороша література?

 По-перше, це сюжет, від якого не можна відірватися, який тебе захоплює цілковито, навіть в той момент, коли ти поза читанням, коли на останній сторінці не можеш спинити сліз.

 

 

 Яка книга була б для вас найкращим подарунком?

 Повна енциклопедія музичних або інших мистецтв.

 

 

 Самі даруєте книги друзям?

 Так. Дуже часто, особливо знайомим дітям.

 

 

 Які книги вважаєте поганими?

 Які не лишають сліду в душі, які містять руйнівні тексти, що шкодять душевному стану.

 

 

 Маєте свою бібліотеку?

– Звичайно! У мене є доволі велика бібліотека друкованих, аудіокниг, а також нотних видань. Вони з любов’ю збиралися роками моєю родиною.

 *

 

 Що, на вашу думку, має читати сьогоднішнє підростаюче покоління? Можливо, щось з того, що свого часу не читали ви…

 Світогляд, літературний багаж, бібліотека сучасної молодої людини має містити ґрунтовні класичні твори, твори сучасних письменників світової та української літератури. А ще краще досягти рівня читання творів в оригіналі.

 

 

 А ви щось читали в оригіналі? Ну, крім російських творів…

 Мені доводилось читати сонети Мікеланжело Буонаротті та вірші італійських поетів.

 

 

 Чи вплинули на вашу сьогоднішню творчість літературні твори?

 Так. Особливо на тексти моїх пісень вплинули твори українських класиків – Лесі Українки, Івана Франка, Ліни Костенко… Я часто надихаюся літературними творами, які читаю в той чи інший момент. Адже сюжет і стилістика твору часто настільки поглинають мій розум і душу, що поневолі з`являється відповідна музика і образи для нової пісні.

 

 

 Що потрібно зробити для популяризації книги в українському суспільстві, світі?

 Потрібно надавати можливість молодим письменникам видавати свої твори в гарній якості, поповнювати державні та приватні бібліотеки новими виданнями, і, як каже моя мама, «лікувати» старі улюблені книжки.

 

Розпитувала Людмила Сайко