Книжкова виставка «МЕДВІН»: між фантастикою та реальністю (ФОТО)

Цьогорічний весняний «МЕДВІН» – як і завжди, головне книжкове свято навесні, на яке чекають видавці і читачі. Три дні літературних пригод пролетіли швидко – і нам лишається тільки пригадати, як кияни та гості міста зустріли цю подію. Насамперед хочеться вклонитися до землі організаторам, які у наш нелегкий час знов і знов проводять книжковий ярмарок. Але насторожує те, що скоро учасників ярмарку може стати більше, ніж відвідувачів. Як же ж видавцям знайти свого читача, запропонувати йому свої книги, якщо не «йти» до нього на подібних заходах? Це якраз і є жорстка реальність. Але фантастики на «МЕДВІНі» було значно більше! У цьому його допоміг цьогорічний союзник-конкурент:) – «Єврокон». Найпрестижніший європейський конвент фантастики вніс свої фарби у роботу книжкової виставки.

 

Перший день виставки відзначився урочистою церемонією відкриття, про що ми вже писали. Другий день – певними новаціями – наприклад, скайп-конференцію із директором Інституту книжки Польщі Ґжеґожем Ґауденом «Книжкова реклама і пропаганда читання: досвід Польщі» і Першим фестивалем книжкової реклами «Клепка;-)».

На зв`язку з Польщею!

.

Олег Шинкаренко – переможець у номінації «Вільний стиль»

.

Відома чеська перекладачка Ріта Кіндлерова отримує Міжнародну літературну премію імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень»

.

Феєрією цього дня стала поява на «Літературній кухні», яка здавна користується особливою любов’ю відвідувачів, Оксани Забужко, яку сміливо можна назвати культовою сучасною письменницею.

Оксана Забужко та Олексій Ананов на «Літературній кухні» на «МЕДВІНі»

.


Що за виставка без автограф-сесії:)

.

Письменниці на кухні: «Весняна гойданка» від Дари Корній та Наталки Доляк

.

Улюбленою невід`ємною частиною виставки є численні майстер-класи, в яких через чималу кількість трохи важко зорієнтуватися, часом не розбереш, чи вони платні, чи безкоштовні, чи ті, на які треба попередньо записуватися.

 

Але незначна відвідуваність у перші два дні докорінно змінилася на третій день – він традиційно найбільш насичений усім, чим можна, бо «дитячий». До нього можна використати багато позитивних епітетів: «веселий», «яскравий», «казковий», «святковий», «урочистий» і, звичайно ж, «фантастичний». І тільки один негативний –«останній». Потішила і відвідуваність, що значно перевищила показники попередніх днів, і те, що ця «відвідуваність» складалась переважно із щасливих дитячих очей, сміху і щирих емоцій.

Простір «МЕДВІНу» заповнили також і письменники-фантасти. Тут було багато такого, що може виникнути в уяві поціновувачів фантастики, – та й будь-кого, хто бачить крізь паперові сторінки книжки цікаві історії. Повний сюр: розмальовані майстрами боді-арту дітлахи їздять на роликах поміж майстер-кляс, де їхні брати та сестри майструють великодніх зайців та ліплять глечики; «Козацька фортеця» загартовує юних козаків, проводячи змагання на силу та спритність; ляльковий театр «Оле-Лукойє» із виставою «Золоте курча» захоплює малі оченята та веде крізь повчальну казку. А для тих, хто хоче сам навчитись показувати справжні вистави, – відкритий урок акторської майстерності. Наче інший вимір, де нема рутини і буденності…

Тим часом колоритні перевдягнуті фантасти та їхні фани піднімаються на другий поверх у конференц-зали, аби відвідати насичену програму «Єврокону-2013». Своєю присутністю, лекцією та автограф-сесією порадували такі шановані письменники, як Крістофер Пріст, Сергій Дяченко, Вадим Панов, Генрі Лайон Олді тощо. До слова, Олді зібрали силу-силенну читачів, коли вирішили розказати про сучасну проблематику світу фантастики, розвиток споживацьких якостей читачів і як це може вплинути на їхнє небажання власною уявою переживати і переосмислювати художній образ героїв фентезі.

Генрі Лайон Олді збирають аншлаг

.

Сергій Дяченко про те, чого чекати фантастиці сьогодні та завтра

.

Не втратити свідомості від насиченої програми і від виснаження допомогла, як завжди, «Літературна кухня». У ній взяв участь Іван Андрусяк, який готував грибних пінгвінів.

 Іван Андрусяк на «Літературній кухні» з прем’єрою «Пінгвініка»

.

А Костянтин Могильник з команди EQUITES готував «Сніданок для голодарів». У процесі готування він повідав про подорожі, пригоди у цих подорожах, а також про те, що і 40-денний голод може стати такою пригодою, ламаючи не тільки загальновідомі стереотипи про можливості людини, але й бар’єри у власній голові.

Жанна Куява з дебютною книгою та стравою на «Літературній кухні»

.

Традиційно наситивши свій фізичний – а головне, духовний – голод на «Літературній кухні», читачам лишалось тільки задовольнити ще й голод  інформаційний. А саме – свою цікавість щодо того, хто з фантастів заслужив на особливу щорічну відзнаку «Найкращий письменник-фантаст Європи». Для чого, власне, і була проведена церемонія нагородження «Єврокону-2013».

Повний зал присутніх радо вітав переможців, вибухаючи оплесками та криками, коли перемагали українські автори, – мовляв, «знай наших!».

Поки що важко прогнозувати, які наслідки для української літератури матиме проведення «Єврокону» саме в такому форматі на території України, яка досі залишається білою плямою на мапі світу для переважної більшості не лише європейських поціновувачів фантастики, а й для письменників. Але спробувати втримати високу планку, підняту на «Євроконі-2006», принаймні було варто.

 

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що відвідати цю традиційну книжкову виставку було напрочуд приємно. Адже можна було, як завжди, накупити книжкових новинок, поспілкуватися з улюбленими авторами – а крім того, зустріти шановних гостей із закордону і провести із ними час у теплому спілкуванні. Звичайно, у ХХІ ст. усе це можна робити у віртуальній реальності. Але тим більшим дивом видається можливість чогось живого і справжнього… Саме за неї організатори ярмарку заслуговують на нашу глибоку повагу.

Атанайя Та
Фото: Христина Приліп