Книжковий Арсенал 2013: куди треба встигнути обов’язково (ФОТО)

24 травня у Мистецькому Арсеналі стартував ІІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Цьогорічний захід пропонує читачам 10 майданчиків й 200 подій, які відбуватимуться протягом 9-ти днів фестивалю (до 1-го червня), й об’єднають літературу з іншими видами мистецтва. Про те, як розпочався Книжковий Арсенал, й про заходи, на які обов’язково треба встигнути, – в нашому репортажі для «Друга Читача».

 

Цьогорічний «Книжковий Арсенал» захоплює кількістю заходів, а також тривалістю самого фестивалю – вперше в Україні книжковий фестиваль триває 9 днів. Хорошим ноу-хау стала спеціальна програма-додаток для телефонів і планшетів – електронна програма всіх днів та заходів «Книжкового Арсеналу». У ній же можна було прочитати й короткі анонси подій, інформацію про партнерів, гостей фестивалю, знайти локацію майданчика тощо. Ще одним нововведенням став платний вхід на сам фестиваль. Вартість вхідних квитків становить: дорослий 20 грн., пільговий (студенти, пенсіонери) – 10 грн., абонемент на всі дні фестивалю – 50 грн. Проте водночас організатори пропонують програму лояльності – музейним працівникам, членам спілки художників, військовослужбовцям, інвалідам 1,2 груп – вхід безкоштовний. Літературні критики, поети та письменники, за умови попередньої реєстрації, теж потрапили на захід безкоштовно. Не забули й про читачів: для них, за умови тієї ж попередньої реєстрації, також був безкоштовний вхід (на разі реєстрація закінчилася).

Відкриття Книжкового Арсеналу

.

Думки щодо «новинки» – «платного входу» – розділилися. Одні вважають, що це відлякує й обдирає людей (особливо пенсіонерів та студентів), а інші навпаки говорять, що не проти долучитися до гарної справи, розбудови улюбленого фестивалю, – зробивши фінансовий внесок у вигляді плати за вхід. Про останнє свідчить і кількість зареєстрованих для безкоштовного входу «активних читачів» – за даними прес-служби їх було близько 900 осіб. А в соціальній мережі Фейсбук можна натрапити на такі коментарі: «Мої студенти не будуть реєструватися, сказали, що хочуть внести кошти в розвиток Арсеналу». Самих же відвідувачів, не дивлячись на той же платний вхід, й велику кількість безкоштовних масштабних заходів (у зв’язку з Днем Києва) у перші дні Арсеналу – було чимало.

 

Закордонними зірками «Книжкового Арсеналу 2013» стали близько 20 авторів та впливових інтелектуалів із Австрії, Німеччини, Польщі, Росії, Франції, Чехії, Швейцарії, серед яких Барбара Космовська, Олів’є Монжен, Жан-Клод Маркаде, Тьєрі Есс, Крістоф Зімон, Борис Буден, Ярослав Рудіш, Марина Степнова, Денис Осокін та інші. Більшість із них презентують свої нові книги та переклади на українську.

 

Януш Вишневський

.

Спеціальним гостем став Януш Вишневський, який представив публіці нові книги, видані українською мовою – «На Face із сином» і «Марцелінка». Остання книга – це книга для дітей, написана у форматі розповіді маленькою дівчинкою про ДНК, з використанням наукових, проте водночас зрозумілих маленьким читачам термінів. Додамо, що Януш Вишневський однозначно став найбільш очікуваним гостем, адже його автограф-сесія зібрала неабияку чергу, яка плавно перейшла в презентацію книги і продовжилася вже після неї. А по Арсеналу на кожному кроці, і навіть у туалеті, можна було почути «Прикинь, тут Януш Вишневський!» чи «Я безума от Януша!».

 

З зірок сучасної української літератури на Арсеналі можна зустріти Оксану Забужко, Ігора Померанцева, Юрія Андруховича, Віктора Неборака, Івана Малковича, Андрія Куркова, Юрія Винничука, Ірену Карпу та інших.

Винно-поетичний вечір Ігора Померанцева та Юрія Андруховича

.

Нову книгу «Ю» презентував Юрко Іздрик, а Тарас Прохасько розказав про свою майбутню книгу, яка побачить світ на 4-му Міжнародному поетичному фестивалі MERIDIAN CZERNOWITZ, що проходитиме 6-8 вересня 2013 року в Чернівцях. Сама ж презентація розпочалася з того, що письменник разом з читачами та видавцем шукали майданчик для власне презентації (це був перший день фестивалю) – вийшло досить кумедно проте затишно. Тетяна Майборода, котра була на зустрічі з письменником, поділилася враженнями від заходу: «Не можна сказати, про що буде нове творіння Прохаська, книжка не має єдиної концепції, але я з нетерпінням чекаю на неї».

Презентація нової книги Юрія Іздрика «Ю»

.

 Презентація майбутньої книги Тараса Прохаська

.

Окрім традиційних для книжкових фестивалів заходів – презентацій книжок та автограф-сесій авторів, – були й несподівані поєднання літератури та інших видів мистецтва.

 

«Мистецьке об’єднання молодих художників Salve зініціювало такий проект: художники намалювали свої сни і знайшли поетів, які написали 1-5 віршів на тематику сну з картини. Видавництво Laurus випустило арт-буки – результати творчої співпраці. До них увійшли картина одного художника і 5 тематичних віршів одного поета (один з яких – точно написаний спеціально, інші могли бути підібрані з уже готового). Видавництво зробило арт-буки на кожен дует», – розповідає учасниця проекту, поетка Мідна.

 

Арт-бук з віршами Мідної 

.

Мікс поезії та музики представив проект – «Ніч Книжкового Арсеналу», на якому відомі українські письменники під музичний супровід декламували поезію. Захід плавно перейшов у показ авангардної мультиплікації 1920-х років, який тривав до 2-ої години ночі.

 

Богдана Матіяш на «Ночі поезії від Книжковго Арсеналу»

.

Також письменників, окрім як традиційно на презентаціях, можна було почути в форматі публічних діалогів – проект «Обмін речовин». Оксана Забужко та Ігор Померанцев читали одне одному старі листи, а Юрій Андрухович та Микола Рябчук згадували про те, яким вони уявляли майбутнє України декілька десятиліть тому.

 Оксана Забужко та Ігор Померанцев. Проект «Обмін речовин»

 .

Окрім літературно-мистецької частини фестивалю, сильно представлена освітня програма. У рамках проекту Культура? Do it yourself? лектори на прикладі своїх ініціатив розповідають про те, як робити культуру та розвивати літературний процес «власними руками».

 

Поет та музикант Григорій Семенчук представив «street paper» журнал «Просто неба»: «У Львові є громадська організація «Оселя», яка займається реабілітацією безпритульних. Вона випускає «вуличний журнал» «Просто неба», який розповсюджують безпритульні та мають собі з цього певний заробіток. Спочатку контент журналу наповнювали статті з психології, роздуми на соціальні проблеми. Проте з часом на сторінках почали з’являтися твори найвідоміших українських письменників. І тепер це чи не єдине регулярне культурно-літературне видання. Щодо самого розповсюдження зауважу наступне: у нашого суспільства дуже низький рівень довіри до «людей вулиці», за всю історію журналу в нас було 60 продавців, зараз працює 5, коли у Великій Британії їх близько трьох тисяч».

 

Ось так креативно презентувало свою нову книгу «Хроніки Якуба Вендровича» Анджея Піліп’юка видавництво «Зелений пес». Головний герой книги розгулював по «Книжковому Арсеналу»

.

У рамках літературного фестивалю «Книжковий Арсенал» окремо представлені: дитяча літературна програма «ПРОГРАМА ДЛЯ ВЕЛИКИХ І МАЛИХ ДІТЕЙ», фестиваль сучасної класичної та імпровізаційної музики «Нова музика», культурно-мистецький проект, присвячений 1150-літній річниці започаткування кирилівської писемності, – «Кирилівські читання», міжнародний колоквіум перекладачів «Політики репрезентації», а також працює кафе мальованих історій та графічної прози – «Чуб».

 

Такими були перші дні фестивалю 24-28 травня, але «Книжковий Арсенал» триває (до 1 червня), тож «Друг Читача» підготував підбірку найцікавіших подій на найближчі дні, а також речей, які треба встигнути зробити на «Книжковому Арсеналі»:

 

Відвідати разом дітлахами «Арсенал ідей» та «погратися» в юних фізиків

.

Взяти участь в творчих майстер класах «Арсеналу ідей»

.

Оцінити новітні технології у сфері дитячої освіти

..

Доторкнутися до саунд-арт інсталяції та створити мелодію разом з рибками в акваріумі

.

Сфотографуватися на фоні величезної стіни з відкритими книжками

 

.

Придбати футболку з українським принтом від Іллі Стронговського

.

Побачити виставку найкрасивіших дитячих книг зі всього світу «Білі ворони»

.

Відвідати виставку графіки від фестивалю «Манускриптум»

.

Погортати Біблію з ілюстраціями Сальвадора Далі інкрустовану дорогоцінним камінням за 39 тисяч гривень

.

Принести книжки для дітей-сиріт та позбавлених батьківської опіки, онкохворих дітей, дитячих лікарень та реабілітаційних центрів

.

А ще сфотографуватися через пристрій від Social Media Port та побачити свою фотографію на офіційних сторінках «Мистецького Арсеналу» в соціальних мережах Фейсбук та Вконтакте.

.

Безкоштовно завантажити бібліотеку класики (близько 17 тисяч книжок різними мовами) на рідер PocketBook.

.

І звісно придбати книжки від 200 видавництв, які представлені на «Книжковому Арсеналі 2013». Поспішайте!

 

Текст: Ольга Гончар

Фото: Віталій Лямічев, Сашко Сівченко,

Анна Бадюл, Ольга Гончар,

Meridian Czernowitz

 

Програма:

 

29 травня, середа

 

11.00 — 15.00. Зала 1. Ян Кермес, перша частина майстер-класу з книжкового дизайну.

14.00 — 15.00. Зала 2. Презентація книжки «Шлях шукача» Грега Турека (ЮНЕСКО). Презентацію супроводжує «The Heavenly River», солістка — Марія Марченко (видавництво «Юніверс»).

15.00 — 17.00. Зала 1. Правничий воркшоп. Контракт із видавництвом: як захистити свої інтереси. За участі юриста Володимира Коноваленка.

16.00 — 17.30. Зала 3. Круглий стіл «Яка ти на зріст? Сучукрліт між «високими» та «низькими» жанрами». Андрій Кокотюха, Лада Лузіна, Володимир Єшкілєв, Андрій Бондар, Юрій Іздрик. Модератор: Юрій Володарський (видавництво «Laurus»).

16.30 — 18.00. Зала 2. Лекторій. Тамара Гундорова. Транзитна культура: симптоми і травми (за сприяння видавництва «Грані-Т»).

17.00 — 18.00. Стенд Meridian Czernowitz. Тарас Малкович, Жене Слов’ян (гітара), Богуслав Поляк (електроніка). Поезомузична презентація книжки Тараса Малковича «Той хто любить довгі слова».

17.30 — 19.00. Зала 3. Журнальний зал. Лекція Вахтанга Кіпіані. Неофіційні журнали 1960–1980-х років.

18.00 — 19.00. Зала 1. Олів’є Монжен. Зустріч із читачами (за підтримки Французького інституту в Україні).

18.00 — 19.30. Зала 2. Лекторій. Володимир Єрмоленко. Сучасність класики. Чого нас можуть навчити минулі епохи?

19.00 — 20.00. Зала 1. Журнал «ШО» представляє: фестиваль «Київські Лаври» на Книжковому Арсеналі. Проект «Флуктуації». Автор ідеї та модератор — Олег Шинкаренко.

19.00 — 20.00. Зала 3. Борис Буден. Презентація книги «Зона переходу. Про кінець посткомунізму» (видавництво «Медуза»). Модерує Василь Черепанин.

 

 

30 травня, четвер

 

12.00 — 13.00. Зала 1. Авторка зі шкільної програми. Зустріч Барбари Космовської зі старшокласниками та вчителями світової літератури шкіл м. Києва. За підтримки Польського інституту в Києві.

12.00 — 13.00. Зала 3. Програма сприяння видавничій справі «Сковорода» Посольства Франції та Французького інституту в Україні.

14.00 — 15.00. Зала 1. Сестри Чернінькі. Презентація романів «Реанімація» та «Москва» (видавництво «Самміт-Книга»).

16.00 — 17.00. Зала 2. Керування спільним: українські реалії. Тетяна Монтян, перекладачка книги нобелівського лауреата з економіки Eлінор Oстром «Керування спільним. Еволюція інституцій колективної дії» (видавництво «Наш час»).

18.00 — 19.00. Зала 2. Юрій Макаров представляє свій новий роман «10.45» — ексклюзивна передпрем’єра (видавництво «Нора-Друк»).

18.00 — 19.30. Майстер-клас. Літературний салон. Спільний вечір Ігоря Померанцева та Лейли Александер-Гаретт присвячений Андрієві Тарковському.

18.00 — 19.00. Кінозал. Культура? Do it yourself! Як і навіщо створювати власний відеоблог. Мистецтво в кишені. Богдан Кутєпов.

18.30 — 20.00. Зала 2. Лекторій. Олена Кашуба-Вольвач. Сторінки українського модернізму: Олександр Богомазов у пошуку «безсмертної точки руху» (видавництво «Родовід»).

19.00 — 20.00. Зала 1. Обмін речовин. Олександр Ройтбурд + Борис Херсонський.

 

31 травня, п’ятниця

 

14.00 — 15.00. Зала 1. Мультимедійна платформа MOW.fm. Запуск книжкового модуля для письменників.

15.00 — 16.00. Зала 3. Олександра Коваль, Святослав Померанцев. Літературний тур Західною Україною (Львівський Форум Видавців — Meridian Czernowitz).

15.00 — 16.00. Кімната сонних віршів (Laurus). Слово-сни авантюрних поетів: Заза Пауліашвілі.

16.00 — 17.00. Зала 1. Барбара Космовська. Майстер-клас «Як написати молодіжний бестселер» (видавництво «Урбіно»). За підтримки Польського інституту в Києві.

16.00 — 17.00. Зала 3. Подіумна дискусія. Літературні гіпертексти в Україні: чи готові ми це читати? Учасники: Яна Дубинянська, Антон Санченко, Ростислав Семків. Модератор — Артем Захарченко.

17.00 — 18.00. Зала 1. Культура? Do it yourself! Книгарня своїми руками. Вікторія Наріжна про галерею-книгарню «Чорна ящірка» (Дніпропетровськ).

17.00 — 18.00. Зала 3. Журнальний зал. Круглий стіл «Професійна культурна критика. стратегії спілкування з читачем». Модераторка — Катерина Ботанова. Учасники: Катерина Стукалова, Ольга Балашова, Лариса Бабій, Марія Ланько, Юрій Рибачук, Анна Лазар, Віра Балдинюк.

18.00 — 19.00. Зала 2. Презентація книги спогадів «Свидетельство о жизни» акторки Ади Роговцевої (Meridian Czernowitz).

18.00 — 19.00. Зала 3. Журнальний зал. Київські журнали часів перебудови та незалежності. Зустріч з авторами й редакторами проведуть Олексій Зарахович, Дмитро Стус та Ігор Лапинський.

19.00 — 20.00. Зала 2. Десять років поколінню двотисячників. Що змінилося? Виступають: автор першої задокументованої згадки про двотисячників Іван Андрусяк, а також — Катерина Бабкіна, Світлана Богдан, Богдан-Олег Горобчук, Ярослав Гадзінський, Артем Захарченко, Олена Захарченко, Павло Коробчук, Олег Коцарєв, Дмитро Лазуткін, Анна Малігон, Олеся Мамчич, Олег Романенко, Юлія Стахівська, Ілля Стронговський, Галина Ткачук, Ірина Цілик, Вікторія Черняхівська, Олег Шинкаренко.

19.00 — 20.00. Зала 3. Презентація кримінально-містичних повістей Антона Мухарського — книги «Після злучення тварина сумна» (видавництво «Наш Формат»).

19.00 — 20.00. Стенд Meridian Czernowitz. Винарно-поетична вечірка Ігоря Померанцева.

 

1 червня, субота

 

12.00 — 13.00. Зала 1. Барбара Космовська. Передпрем’єра українського видання роману «Українка». Дискусія про взаємні українсько-польські стереотипи. За підтримки Польського інституту в Києві.

16.00 — 17.00. Стенд Meridian Czernowitz. Діалог з Адою Роговцевою.

16.00. Майстер-клас. Музичний салон. Концерт лауреатів фестивалю «Каштановий рояль».

Усі подробиці на сайті Мистецького Арсенала