Феміністичні записки з Книжкового Арсеналу 2018

Книжковий Арсенал 2018 року представив багато подій з феміністичною та ґендерною тематикою, що не можна не помітити. Навіть туалети тепер є з позначкою «unisex». Щоправда, ситуація склалась така: або там можна було побачити лише чоловіків, які скоса поглядали на жінок, що також туди прийшли, або ж лише жінок, і дехто з чоловіків з підозрою йшли далі: «Та це мікс якийсь, ходімо».

«Треба усвідомлювати, що жінки це також люди.»

Феміністичне книговидання в Україні

В перший день, 30 травня, відбулась дискусія «Феміністичне книговидання в Україні» (організатори: Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні та Франкфуртський книжковий ярмарок), яку модерувала Катерина Міщенко. Разом з Оксаною Плаксій та Іллею Стронґовським говорили про шляхи змін в Україні та ситуацію з феміністичним дискурсом сьогодні. Учасники наголосили, що задля позитивних змін у ставлення до жінок видавці мають звертати увагу передусім на дитячий сегмент літератури. Адже діти менш упереджені й менш заангажовані. Вони мають знати, що історію творили і українки, і єдина перешкода їхньої діяльності – масштаби висвітлення. Як влучно зазначив Ілля Стронґовський: «Треба усвідомлювати, що жінки це також люди». І як би це іронічно не звучало, українці та українки справді мають поки що дійти хоча б цієї думки.

 

Вікторія Дикобраз і книжки “Видавництва”

Плани на майбутнє

Випускова редакторка видавництва «Комора» Оксана Плаксій розповіла, що планується видати книгу Марти Гіллерс «Жінка в Берліні», яка спочатку була опублікована анонімно. Це книжка про німецьких жінок після заходу радянської армії в Берлін. Ілля Стронґовський, співзасновник видавництва «Видавництво» розповів про те, що буде продовження цьогорічної новинки Книжкового Арсеналу «Це зробила вона» – «Це теж зробила вона».

HeForShe

Знаковою подією є також поширення в Україні міжнародного руху HeForShe (Рух ООН солідарності жінок за гендерну рівність), презентація роликів якого відбулась 31 травня за участі Дмитра та Льови Шурових в межах програми Ірини Славінської «Слова року» (цього року слово на «Ф») за участі ООН Жінки. Рух спрямований на залучення чоловіків та хлопців до діяльності у якості захисників та поборників рівноправ’я. Ролики були зняті за сценарієм Лариси Денисенко. Своєю музикою Шурови розповідають про те, як круто звучать сольні імена жінок в музиці та політиці.

Слово на букву «Ф»

Також 31 травня відбулась дискусія «Слово на букву «Ф»» в межах програми Ірини Славінської «Слова року» за участі Лариси Денисенко, Оксани Луцишиної, Катерини Калитко та Євгенії Кононенко. Учасниці поговорили про те, що зараз слово «фемінізм» асоціюється часто з агресією, у зв’язку з чим в українському  суспільстві побутує негативний образ жінки-феміністки, яка пригнічує чоловіків. Саме слово на «Ф» зараз викликає асоціації із заборонами та агресією. Лариса Денисенко пов’язує це з малоосвіченістю. Україні не вистачає фем-просвіти.

В контексті дискусії також поговорили про сестринство та жіночу солідарність. Про те, що серед самих жінок дуже розповсюджена мізогінія (ненависть до жінок – прим. ред. ), а також про стереотипні уявлення про чоловічу та жіночу дружбу. Учасниці запропонували обрати в 2019 році слово на літеру «Р» – розвиток та розум, і «А» – андрогінність (пов’язана із тим, що у жінок і чоловіків є як фемінні, так і маскулінні риси). Що ж, кожному та кожній, хто був на дискусії, запропонували подумати, чи необхідно підкреслювати «силу» жінкам й чому ми маскулінізуємось?

This slideshow requires JavaScript.

ПроФеміністи – чи існують вони?

1 червня вібулась одна з найочікуваніших дискусій цьогорічного Арсеналу –  «ПроФеміністи» (в межах програми Ірини Славінської «Слова року») за участю Ростислава Семківа, Артема Чапая, Іллі Стронґовського та Анатолія Яреми, модератора – Лариса Денисенко. Розмова йшла про стан жінок та чоловіків у сучасному суспільстві, а головне – в українському. Стан жінки зараз більш пригнічений, а суспільство в Україні дуже ґендерно диференційоване. Це, великою мірою, йде від ЗМІ, які намагаються нав’язати свою думку про ролі чоловіка й жінки (наприклад, «Холостяк»).

Також учасники поговорили про  героїнь в літературі. Зокрема, Семків згадав про «Пригоди Аліси у Дивокраї» Льюїса Керрола, який показує досить непересічну героїню, що заперечує усі стереотипи щодо дівчини вікторіанської доби. Це при тому, що Керрол жив у часи, коли в університетах ще не навчались жінки: «Не треба дивуватись, коли чоловіки тоді були сексистами, треба дивуватись тоді, коли вони не сексисти». Стронґовський прочитав уривок з новинки «Видавництва» Нґозі Адічі «Люба Іджеавеле або Феміністичний маніфест у п’ятнадцятьох пропозиціях», однією з головних думок якого була: «Навчи її сумніватися в мові».

This slideshow requires JavaScript.

Також Ілля сказав фразу, якою будемо завершувати:

«Вони (жінки – прим. ред.) мають право на визнання свого імені й своєї статі!»

Ілона Середа