І мочалок командир

Відпочивав я днями на дачі у друзів. Місце казкове – ліс, річка, ставок із рибою. Коли раптом сусідка розповідає історію – на березі з’явився чорний “Мерседес”, з нього вийшов такий собі лисун у супроводі двох горлорізів і в мегафон став кричати, що він – новий засновник цього ставка і вимагає від усіх негайно припинити рибальство.- Він так і сказав, “засновник”? – перепитав я недовірливо.- Так і сказав, – кивнула сусідка. – Засновник ставка.
Ми з друзями, звичайно, посміялися з цього філологічно-юридичного казусу. Але дорогою додому я не припиняв міркувати над почутим. Адже тут справа не тільки філологічна – з’явився цілий прошарок людей, які щиро вважають себе засновниками ставків, полів, річок та лісів, такими собі місцевими богами. Міркував я собі, міркував, аж поки побачив на в’їзді до Києва плакат, котрий мало не став причиною ще однієї ДТП – не сам плакат, звісно, а моя реакція. Вражений побаченим, я надто різко загальмував, і задні машини ображено засигналили. Так що перед тим, як дивитися на фото, переконайтеся, будь ласка, що ззаду ніхто не їде або не йде. Бо інакше я не відповідаю за наслідки. Отже, “Київщині 75 років” – твердить плакат. Не більше, не менше, а рівно 75. Як так? – запитаєте ви. Адже у кінці сімдесятих усе прогресивне людство святкувало 1500-річний ювілей Києва. Я навіть із тих часів зберіг чоловічі труси з відповідними візерунками – князь із дружиною та напис псевдослов’янським шрифтом – “Києву – 1500”.
Чи можливо таке, щоб Києву було 1500 років, а Київщині – лише 75? Хіба матір міст руських увесь цей час стояла у вакуумі? Та і саме слово “Київщина” хіба виникло 1932 року? І тут я раптом пригадав “засновника ставка” та почав щиро реготати. Історія дійшла логічної розв’язки. Якщо на Київщині існують засновники лісів, полів та річок, то не диво, що знайшовся і засновник самої Київщини. Київ заснував Кий, а Київщину… От вона, типова хвороба сьогоднішніх господарів життя. Манія величі. Кожен чиновник або бізнесмен вважає себе чимось на зразок Господа Бога. В тому числі й Київська облрада. Адже 1932 року було засновано Київську область, адміністративно-територіальне утворення у складі Української РСР, але ніяк не Київщину. Київщина з’явилася разом із Києвом, це історична назва території навколо Києва, і намагатися привласнити її – все одно що оголошувати себе новим засновником ставка.
Сів я за кермо та поїхав додому, а дорогою ввімкнув радіо “Ера” та послухав рекламу російського спектаклю “Любовь – не картошка”. “БЛИСКАВИЧНА гра акторів”, – так розхвалювали витвір іноземного мистецтва. Я подумав і вирішив, що не піду до театру. Якщо актори грають блискавично, я можу таку гру просто не помітити – вік уже не той, та й очі слабшають, де там услідкувати за блискавичним! Життя прискорюється, мистецтво теж, і я за ним просто не встигаю. (Ну, хіба московські автори реклами переплутали слова БЛИСКАВИЧНА і БЛИСКУЧА, але й у такому випадку мені на спектаклі немає чого робити. Не люблю невігласів.)
Тож поїхав я писати цей матеріал, маючи на меті вас посмішити і надихнути на нові досягнення. Уважно дивіться навкруги, і як побачите нову “здібну булочку”, одразу повідомляйте мені на адресу редакції або мейлом kumle@skrynia.com.ua

Щиро ваш,
Здібних булочок засновник та мочалок командир
Троль Кумле

Троль Кумле: