Тарас Шевченко і… зелені вуха

Віта Левицька, Тетяна Катіна. Тарас Шевченко і Я. – К. : Зелений пес, 2011. – 48 с. (серія «12 балів»).

Видавництво «Зелений пес» уже вп’яте за рік тішить новинкою у серії «12 балів». Цього разу на обкладинці бачимо найкласичнішого класика нашої літератури – Тараса Шевченка. Біля нього хлопчик років десяти домальовує крейдою на стіні, що, мовляв, «Шевченко – це круто!». І раптом на першій сторінці оповіді про життя Кобзаря бачимо зовсім несподівану ілюстрацію – молодчик у спортивному костюмі та ще й із зеленими вухами! До чого тут це?

Виявляється, саме із зелених вух почалася детективна історія, завдяки якій трійко хлопчаків провели розслідування, аби самотужки з’ясувати, ким був насправді й що ж такого визначного зробив Тарас Шевченко.

Художнє обрамлення – оповідання із життя сучасних школярів – суттєво пожвавлює переказ біографії поета й художника. Важливо те, що автори книжки не обмежилися констатацією загальновідомих фактів, а й спробували підняти проблемність постаті. Концепція серії «12 балів» полягає в тому, щоб показати гострі кути в житті особистості й навести різні погляди на її вчинки, допомогти юним читачам самостійно розібратися у непростих питаннях. З таким непосильним, на перший погляд, завданням, книжка «Тарас Шевченко і Я» впоралася. На її сторінках немає вишиванково-бездоганного Кобзаря, оспіваного хибним підходом традиційного ще з радянських часів виховання. Натомість не оминаються дражливі моменти (зрозуміло, не всі – навряд чи дітям десятирічного віку варто було би описувати низку Шевченкових спроб завести романтичні стосунки або ж оповідати в деталях про товариство мочиморд). Проте акценти поставлено правильно – немає смакування вирваних із контексту сумнівних учинків, чим зараз грішить не один, бажаючи нажити собі слави за рахунок відомих постатей.

Друга частина книжки написана у формі коротких фрагментів із життя Шевченка. Це маленькі замальовки, з яких діти дізнаються чимало цікавого про тогочасне суспільство – така собі культурологія для початківців. Позитивом є те, що реалії далекого в часі, а тому не зрозумілого сучасним школярам культурного зрізу показано через аналогії з теперішнім. Наприклад, фрагмент, що пояснює значення терміна «лубок», називається «Комікси ХІХ століття» – завдяки такому простому поясненню читач легко уявить, про що йдеться.

За відгуками читачів, серія «12 балів», попри орієнтованість на середній шкільний вік, частенько припадає до смаку і дорослим. Певно, цей парадокс має дві причини. По-перше, біографії завжди були лідерами серед популярних книг, а по-друге, зараз відчувається гострий брак такої літератури. Тож, можливо, і дорослим захочеться відкрити для себе щось новеньке про постать найвідомішого українського поета.

Жанна Капшук

 

Книга видана за підтримки фонду Арсенія Яценюка «Open Ukraine».

Придбати цю та інші книги серії «12 балів» можна тут.