Експериментатор на ім’я Ґео

Шкурупій Ґео. Вибрані твори / Упор. О. Пуніна, О. Соловей. – К. : Смолоскип, 2013. – 872 с. – (Серія «Розстріляне Відродження»)

 

Вийшла книжка вибраних творів поета і прозаїка 1920-х років, видатного українського авангардиста, якого називали «королем футуропрерій».

 

У видавництві «Смолоскип» продовжують розробляти й досі невичерпну тему «Розстріляного відродження», а точніше друкувати книжки як відомих, так і забутих, загублених письменників 1920-30-х років. Остання новина неодмінно потішить любителів «експериментальної» літератури: в книжковій серії, що так і зветься, «Розстріляне Відродження» з’явилися «Вибрані твори» Ґео Шкурупія – одного з найпомітніших авторів українського футуризму та авангарду в цілому.

Насправді його звали Георгієм, але, маючи грайливий футуристичний настрій, він змінив його на Ґео. Майбутній письменник народився 1903 року. Дебютував у літературі в 1920-му. Майже одразу долучився до очолюваних Михайлем Семенком футуристів і став серед них ключовою постаттю. Власне, Ґео Шкурупій узяв на себе роль київського координатора цього літературного руху, поки центр його перебував у Харкові.

 

1934 року Шкурупія заарештували. Як прихильник авангарду він мав би оцінити абсурдність висунутих йому «звинувачень» у приналежності до терористичної організації, та, на жаль, тепер уже було не до естетичних пошуків. Хоч Ґео й був одним з нечисленних в’язнів-письменників, що не визнали «провини», йому однаково присудили 10 років Соловків. А в тридцять сьомому борці за загальнолюдське щастя вирішили, що такий «вирок» занадто м’який, і «короля футуропрерій» (як він себе назвав спершу сам, а потім прізвисько прижилося) розстріляли.

 

Ім’я Шкурупія та, звісно, його твори – все це довгі роки було під забороною. Лише у «відлигу» й востанні десятиліття існування СРСР інколи з’являлися публікації, вийшла навіть збірочка. А от після проголошення незалежності ніхто не «розродився» на жодне (!) книжкове перевидання! Тільки окремі публікації по журналах. Тож нинішні смолоскипівські «Вибрані твори», як не дико це звучить, є першою книжкою Ґео Шкурупія в незалежній Україні.

 

Найцікавіша, найсильніша частина книжки – поезія. Саме у віршах Ґео Шкурупій досягнув найбільших успіхів. Його тексти водночас і складно утворені, й лінгвістично-ігрові, й ліричні та проникливі. В них є місце не тільки для футуристичного стьобу, епатажу й руйнуванню звичного, а й для містичного емоційного бриніння. Це – справді потужна поезія, що до неї ставилися з повагою навіть ті з сучасників, хто були вельми скептично налаштовані до українського футуризму в цілому. Правда, треба визнати, що холодний подих тридцятих не зміг не позначитися й на ній: під кінець творчої біографії Шкурупія-поета очевидними стають ознаки деградації, в чому зможе переконатись і читач у фіналі поетичного розділу.

 

Більш об’ємний блок вибраного – проза. Вона простіша, ближча до стандартів революційної романтики, її «сюжетнішого» напрямку, ніж у, наприклад, Хвильового. Прозова творчість Шкурупія справляє скромніше враження від його поезії, можливо, на неї варто було зробити й менший акцент.

 

Є у «Вибраних творах» також теоречтині статті Шкурупія – вони досить докладно знайомлять із ідейними пошуками футуристів. Важлива частина книжки – детальні коментарі, добірка критичних матеріалів, присвячених творчості Ґео Шкурупія й написаних як за його життя, так і тепер, біографія, низка фотоілюстрацій. І, звичайно ж, не можна не відзначити чітку, інформативну передмову упорядників першого видання «короля футуропрерій» незалежної України – Ольги Пуніної та Олега Солов’я. Тим паче поваги варта в цілому їхня робота над цією книгою, котра, будемо сподіватися, дасть початок подальшому ознайомленню українського читача з творчістю Ґео Шкурупія.

Олег Коцарев

 Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».