«Зелена» історія для сучасних малят

Валентина Вздульська. Вертихвіст: повість / ілюстр. Надія Каламєєць. – К.: Грані-Т, 2013. – 100 с.

 

На початку цього року видавництво «Грані-Т» презентувало новинку – еко-казку Валентини Вздульської «Вертихвіст». Історія про лиса-чарівника, який заходився рятувати ялинку, влаштував капосне Різдво у містечку, розважив малечу і навчив любити зимову пору і сніг, а також зайнявся екологічним вихованням деяких несвідомих дорослих.

 

У моєму дитинстві до Нового року тато завжди приносив величезну сосну. І зимові свята асоціювалися з хвойним запахом та величезним, ні в якому разі не штучним, деревом. Дитячі асоціації лишаються на все життя. Тож, зізнаюся, досі не уявляю свята без цієї складової. Однак уже багато років намагаюсь себе пересилити та перейти на штучну ялинку з екологічних міркувань. І ось, скажу я вам, еко-історія Валентини Вздульської стала «останньою краплею» для мене. Наступного року моя родина святкуватиме Новий рік та Різдво навколо якої завгодно, однак точно не справжньої ялинки.

 

Еко-складова казки вдалася на славу. У повісті йдеться, до речі, не лише про бідні дерева, які валяються на смітниках після свят, а й про полювання на лісових тварин, про любов до природи за будь-якої погоди…

 

Презентацію книжки «Грані» організували на Водохреще з традиційними для видавництва оригінальними розвагами для дітей, зокрема символічним майстер-класом із виготовлення еко-ялинки від художниці Надії Каламєєць.

 

Ілюстрацій у книжці багато – всі вони яскраві, зимові і дуже позитивні. Художниця гарно показала лиса в людській подобі – руде довге волосся і вуса, хитрий погляд, дрібні риси обличчя. А глянеш на малюнки з дітьми на санчатах – так і хочеться тепленько вдягнутися і гайда кататися.

 

Молода авторка «Вертихвоста» – випускниця Києво-Могилянської академії. Це перша авторська книжка письменниці. Пані Вздульська відома також як літературний критик і співзасновниця блогу про дитячу літературу «Казкарка». «Здається, я з тих авторів, які пишуть мало. Із кожним текстом я ношуся, як курка з яйцем, і нескоро можу наважитися на інший», – ділиться письменниця своїми думками.

 

Дійсно, «Вертихвіст» справляє враження глибоко опрацьованого тексту. Мова гарна, сучасна, жива. Добре зображено життя маленьких школярів – уроки, розваги, страшний стоматолог, батьки з їхніми заборонами і дивацтвами, а також, звісно ж, магія та дива. Третьокласники, найкращі подружки Оксі та Бо (такі найкращі, якими бувають дівчата лише в дитинстві) та сором’язливий хлопчик Владик, переживають дивовижні пригоди завдяки різдвяним капостям лиса Вертихвоста.

 

Справляє враження образ вчительки Віри Григорівни. Це таке собі уособлення наших вчителів – далекі від дитячої фантазії і дитячого світу, надто суворі особи без визначеного віку і статі. Навіть ім’я якесь учительське. За законами жанру, в кінці книжки вчителька змінюється і виявляється доброю та здатною на веселощі. Так само, як, до речі, й тато Оксі пан Зарудний – якийсь занадто «злий» і не дуже наближений до реальності (як на мене, не дуже добре виписаний) персонаж.

 

Прочитавши казку про лиса, я подумала: як шкода, що рецензій на дитячі книжки не пишуть самі діти. Хоч як не намагається дорослий читач поринути у світ власних дитячих переживань, все ж по-справжньому зачепити дорослого дитяча повість не може. Звісно, є книжки, так би мовити, «унівік», на кшталт «Гаррі Поттера», «Гобіта» чи романів Діккенса, які з однаковим захопленням читають і дорослі, і безпосередньо цільова аудиторія. «Вертихвіст», гадаю, до таких історій не належить. Це повість про шкільне життя, яка посмакує власне дітям молодшого шкільного віку. Для дорослого ж у ній однозначно чогось бракує, вона не чіпляє по-справжньому, не змушує покинути все й зануритись у книжку. Мабуть, для цього в ній бракує динамізму й напруженості.

 

Однак з точки зору «зеленого» руху еко-казку Валентини Вздульської, без сумніву, слід прочитати і дорослим, і дітям. До наступного Різдва ще вдосталь часу: цілком можна встигнути переглянути свої уявлення про атрибути свята, виготовити власну еко-ялинку або ж придбати штучну.

Юлія Кузьменко

Придбай цю книгу в інтернет-магазині ВсіКниги.