Хочу подорослішати. Скажіть мені, як?!

*Марія Ткачівська. Обережно, діти! – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 240 с.

У творчому доробку письменниці та філолога-науковця Марії Ткачівської – поезія та проза, твори для дітей та дорослих, пісенні тексти та замальовки німецькою мовою. Її роботи відзначено преміями ім. Івана Франка та ім. Василя Стефаника, а також вона –  двічі лауреат конкурсу «Коронація слова». Останню нагороду у номінації «Прозові твори для дітей» Ткачівська здобула саме за роман «Обережно, діти!», про який піде мова далі.

 

«Обережно, діти!» – це нариси з життя звичайного українського хлопчика Марка, розказані з його власної точки зору. Марко – типова дитина свого часу, з його шаленим ритмом: у вічно заклопотаних батьків бракує уваги до власного сина, тож він шукає собі розваг самотужки, бешкетуючи на повну котушку. Поява у родині молодшої сестрички Лінки, за словами дорослих, мала б сприяти швидшому дорослішанню Марка – але насправді ще більше ускладнила ситуацію, адже часу на виховання хлопчика у батьків тепер не залишилося зовсім… Так би й жив собі Марко, встрягаючи у халепу за халепою, якби не знайомство з дідом Орком – дивним старим, що раніше жив у Сибіру, мало спілкується з людьми, натомість чудово розуміється на літаках. Саме цей мудрий дід з величезним життєвим досвідом, розкриє малому Маркові десять секретів успіху справжнього чоловіка, давши йому ті важливі уроки життя, на які у рідних батьків не вистачило часу.

 

З одного боку книжка «Обережно, діти!» нагадує улюбленого автора мого дитинства Всеволода Нестайка, особливо його «Тореадорів з Васюківки». Вона так само легко та приємно читається, змушуючи читача будь-якого віку сміятися над дотепними пригодами шалапута Марка та його друзів. Але окрім кумедних жартів, вона також має у собі багато не завжди веселих філософських роздумів, котрі здаються ще серйознішими від того, що вкладені вони у вуста дитини і висловлені за допомогою простої дитячої мови. Одна з найкращих, на мою думку, цитат роману звучить так: «Єдиного я не зрозумів: чому для того, щоб у дорослих з’явився час для дітей, має щось обов’язково трапитися. Чому для того, щоб радіти, треба перед тим сумувати. Чому треба прибирати, коли хтось має прийти. І останнє: чому гості дорожче від дітей. «Це неправда!» – повторює мама. Якщо це так, то чому дорослих дратує все, що діти роблять у той день, коли мають навідатися гості?»

 

У своїй книжці Ткачівська підіймає дуже болюче питання, особливо актуальне для нашої шаленої епохи – брак часу батьків на власних дітей. Як часто буває, наприклад, так, що батьки, народивши дітей, скидають їх на руки бабць-дідусів-няньок-старших дітей, і починають крутитися між п’ятьма роботами, з’являючись вдома лише на ніч – і все це задля добробуту самих же дітей, щоб у них було більше смачної їжі, гарного одягу, цікавих розваг… Концентруючись лише на матеріальній стороні життя, зводячи виховання лише до «нагодувати-одягнути», батьки таким чином часто кидають напризволяще душі і серця своїх дітей – і дай Боже, щоб у такому випадку на шляху кожної дитини зустрівся свій мудрий дід Орко. Але у реальному житті, на жаль, це трапляється не так часто – от і дивуються батьки потім, чому їхній син чи дочка, подорослішавши, нарікає на нестачу батьківського тепла у дитинстві: «Як?! Та ми ж задля тебе так тяжко працювали, щоб у тебе все було!», не розуміючи, що одна довірлива бесіда з батьком, одна прогулянка лісом з мамою для дитини є важливішою за усі дорогі іграшки світу.

 

«Обережно, діти!», мабуть, варто прочитати усім категоріям читачів – і дітям, які радо впізнають у героях роману самих себе, і дорослим, яким приємно буде поринути у спогади дитинства. Але у першу чергу його обов’язково треба читати батькам – причому, зосереджуючи свою увагу не стільки на її розважальному аспекті, скільки на тому, що приховано за цією яскравою та веселою оболонкою.

Ольга Герасименко

Придбати книгу Марії Ткачівської «Обережно, діти!»

 в інтернет-магазині ВсіКниги.