11 історій для натхнення та віри в себе

*

Історії талановитих людей / укладачка І. Славінська. – К. : БрайтСтарПаблішинг, 2014. – 136 с.

 

Цього тижня на поличках книгарень з’явиться довгоочікувана новинка. Перед Вами перша рецензія на цю книжку.

«Історії талановитих людей» – нова книжка літературного оглядача та культурного менеджера Ірини Славінської. Головними героями книги є 11 особистостей та їхні життєві історії: Юрiй Андрухович, Катерина Ботанова, Ольга Герасим’юк, Лариса Денисенко, Ірена Карпа, Андрiй Куликов, Іван Леньо, Сергiй Лещенко, Юрiй Макаров, Мар’яна Садовська, Наталка Сняданко.

 

 

Оповіді про успіх, поразки, пошук себе були написані авторкою на основі інтерв’ю з героями. Усіх учасників «пригоди» об’єднує декілька важливих, на мій погляд, фактів, – усі вони є українцями та представниками творчих професій – письменниками, журналістами, музикантами. Ні для кого не є секретом, працювати в сфері культури в Україні, забезпечувати себе, родину, залишатися чесним із собою та світом, м’яко кажучи, досить важко. Тож це також історії про те, як бути собою, та виборювати своє місце під сонцем, і не зраджувати «сродній праці».

 

Найцікавішими для мене були історії «жіночої» половини книги, які дали відповіді на цікаві, водночас слизькуваті запитання, котрі я задавала собі (представниці творчої професії, «без місяця» випускниці бакалаврату філософського факультету).

 

Ірена Карпа, Мар’яна Садовська розповіли про те, що не варто боятися бути письменницею та музикантом, і водночас мамою – все вийде. Катерина Ботанова звернула увагу на те, що у працівників творчого класу, так само є батьки, яких їм треба підтримувати, є діти, для яких варто робити лаунж зону на заходах, учасниками яких є ті ж творчі особистості. Взагалі, «цій творчій особистості» в Україні, доводиться не тільки творити, а й виконувати функції держави (яка не підтримує ні творчу особистість, ні його батьків і дітей, ні сферу, в якій вона працює), бути універсальним бійцем.

 

Ольга Герасим’юк поділилися досвідом емоцій. Дійсно, в культурі ми створюємо продукт, який зачіпляє емоційну сферу аудиторі – інколи зворотні емоції підтримують митця, а інколи й можуть посприяти його фізичній хворобі, тож варто бути з цим обережним. Наталка Сняданко говорила про те, як важливо жити у злагоді із собою, і скільки над цим дійсно треба працювати – щодня. Лариса Денисенко не розкрила «всіх карт», проте своєю історією показала, як напрацьовуючи око та зовнішні радари, варто вчитися зчитувати життя, адже воно є найпрекраснішою сировиною для творчості, у її випадку – письменницькій.

 

Не менш важливими були розповіді Івана Леньо: про те, що навіть творчій особистості із 15-ти річною кар’єрою та ім’ям, інколи доводиться починати спочатку. Юрій Макаров та Андрій Куликов поділилися досвідом «зміни держав», та систем, їх впливу на кар’єру митця. Юрій Андрухович розповів про службу в армії, яка є випробовуванням для людини, проте саме там він і почав писати. Сергій Лещенко зачепив питання журналістської етики та небезпеки професії.

 

За всіма героями книги стоїть слава, успіх, водночас титанічна праця, яка не може не надихати. Я радила б читати цю книгу всім у часи кризи та питанні вибору «бути чи не бути?».

 

«Історії талановитих людей» – стануть вашою панацеєю та службою підтримки, пігулкою позитиву. Я впевнена, що у світі є чимало людей, які переживають унікальні досвіди, і не завжди встигають ними поділитися, таких людей варто «ловити», питати, записувати, і переказувати. Такою «рибалкою» стала Ірина Славінська й вона обіцяла продовження, тож на нього й чекаємо, а поки в нас уже є одинадцять історій талановитих людей.

Ольга Гончар

Придбати книгу.