Пригоди у чорно-білих світах 

*Дара Корній. Зворотний бік темряви : роман. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 320 с.

Дара Корній – письменниця, яка починала свій шлях у художню літературу через твори для дітей і підлітків. Власне, і те фентезі, що принесло їй призові місця у конкурсі «Коронація слова», можна назвати підлітковим. Його герої, хоч і безсмертні та наділені всілякими фантастичними вміннями, все-таки залишаються звичайними тинейджерами з повним набором тинейджерських же комплексів, проблем і перегинів. А їхні батьки й вихователі, хоч і презентують всесвітнє Добро і Зло, все так же «по-старечому» ніяковіють від перчених словечок своїх чад і їхніх наївних та запаморочливо ризикованих спроб жити своїм розумом.

 

«Зворотний бік темряви» – роман, що продовжує сагу про безсмертну Мальву. Мальва – дочка смертної жінки та темного, однак незважаючи на кров темних, що тече в її жилах, дівчина хоче служити Добру. Перед тим як присягнути на довічну вірність Світлим, вона вирушає у царство Темних, щоб остаточно впевнитися у своєму покликанні і краще пізнати батька – грізного Стрибога. Вихователька Мальви Птаха – колишня дружина Стрибога, а нині його найзаклятіший ворог, відпускає її. Темні збираються силоміць примусити Мальву стати однією з них. Проте навіть могутній бог Зла Морок недооцінив вперте дівчисько. Мальва зуміла підкорити свого стража і служку проклятого і з його допомогою втекти з полону. Але чи вдасться їй повернутися живою до Світлих?  У той же час коханий Мальви Остап дізнається таємницю свого народження. Виявляється, він останній, хто вижив після загибелі світу, поглинутого сірістю…

 

Фентезі – жанр на любителя. Якось склалося таке уявлення у свідомості широкого загалу читачів, що це жанр начебто несерйозний. Однак якісне фентезі висуває до письменника жорсткі вимоги. Автор фентезі повинен володіти надпотужною навіть для митця фантазією, адже на його відповідальності не лише вигадка сюжету, а й конструкція цілого світу чи світів зі своїми правилами і навіть фізичними і фізіологічними законами. А це, своєю чергою, вимагає достатньо глибоких знань нашої звичайної «нефентезійної» реальності. Дара Корній в принципі цими знаннями володіє і користується ними достатньо вправно. Родзинкою її романів є звернення до вірувань і обрядів дохристиянської Русі. У творах це, звичайно, лише вміло підмальована стилізація. Але навіть не зовсім справжній антураж  вірувань і обрядів наших далеких предків у письменниці зацікавлює, спонукає вивчати цю тему, заглиблюватись у неї.

 

Можна було б у романі трохи змінити пропорцію динамічної дії і пафосних розсусолювань на користь першої складової. Від цього твір однозначно тільки б виграв. Надто вже багато слів у «Зворотному боці темряви» присвячено з’ясуванню стосунків таких абстракцій як Добро і Зло. Зрозуміло, що у романі, як і у всьому культурному багажеві людства, нагромадженому за тисячі років історії, визначити Добро і Зло так і не вдалося. Незважаючи на списані сторінки, висновок у читача такий – Добро – апріорі Добро; Зло – апріорі Зло. Між ними сірість, і ця сама сірість – остаточний капець для усього живого. Отакий от чорно-білий світ. Можливо, залишити б усю цю метафізику в спокої і зайнятися пригодами. Тим паче, що і виходить це набагато краще.

Вікторія Вітер

Придбати книгу.