Як розірвати «кайдани рабства» на Донбасі?

*Світлана Талан. Оголений нерв. – Х: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 540 с.


 

Вихор почуттів та суперечливих емоцій: від вдячності та захоплення, аж до щирого суму і співчуття через понівечені долі стількох людей, охопив мене, коли завершив читання нового гостросоціального роману «Оголений нерв» шановної письменниці Світлани Олегівни Талан. З певністю можна стверджувати, що книга стане бестселером, тому що є вражаюче реалістичною і особливо актуальною саме у цей важкий час для України і кожного з нас. Читачі мусять знати правду про війну на Донбасі із перших вуст без міфів і прикрас, хай би якою болісною та жорстокою не була реальність воєнного лихоліття, яке щодня висмоктує життєві сили із українців Сходу та Заходу, Півночі та Півдня, кожного куточка багатостраждальної, волелюбної, незламної України.

 

На прикладі родини головної героїні роману Насті Бидлоти письменниця змальовує всі суперечності Донбасу: розкол у родині, коли сестра стає «золотим голосом Новоросії», брат проливає власну кров за свободу України на Майдані, для чоловіка Насті Валерія головне в житті – його виснажлива робота на заводі хімічної промисловості, а свекруха щодня «бігає на мітинги місцевих комуністів і регіоналів», де розмахує криваво-червоним прапорцем із країни своєї молодості, котру неможливо повернути.

 

Читати рецензію на книгу Світлани Талан “Помилка”

 

Авторка глибоко осмислює, пояснює настрої жителів Донбасу загалом та Сєверодонецька зокрема, жителькою якого вона є, прагне знайти спосіб, як «розірвати кайдани рабства» на Донбасі, розповісти, чому частина людей, що живуть на цій землі, настільки люто ненавидять все українське, що ладні «лінчувати своїх земляків» за український державний стяг і розстріляти за вітання «Слава Україні».

 

На сторінках книги «оживає» щоденне життя під обстрілами, коли «невідомість та очікування чогось жахливого страшніша за саму смерть, бо до неї звикаєш», відчуття того, що в магазинах немає найнеобхіднішого і вже завтра доведеться покинути рідну домівку, рятуючись від вибухів та війни.

 

Персонажі роману доходять висновку, що війна стала для частини жителів Сходу України своєрідним «щепленням від путінізму», причиною усвідомлення, що заради України та її свободи від російського окупанта-загарбника готовий віддати життя і мститися за друга, що загинув від розриву «розтяжки» підступного зрадника, котрий боровся за свої ідеали, прагнучи стати першим серед останніх покидьків…

 

Любов, ненависть, зрада, кохання, рабство на чужині – ось клубок непередбачуваних поворотів долі, що змушують людей цінувати те, що маєш тут і зараз, адже лише за одну мить між життям і холодним подихом смерті із цівки гранатомета можна втратити все. Книга навчить цінувати кожну хвилину життя з усіма його болями, гіркотою та складністю.

 

Мова роману є вишукано милозвучною, без жодних стилістичних чи граматичних огріхів, а читати його легко, приємно, хоча й сумно, бо авторка дуже щиро спонукає читача співпереживати своїм персонажам.

 

Читати рецензію на книгу Світлани Талан “Не вурдалаки”

 

Щирість є однією із особливих рис всієї творчості пані Світлани і роман «Оголений нерв» не став винятком в цьому плані, бо назавжди залишиться в серці кожного, хто прагне знайти себе, зрозуміти Захід та Схід і любить Україну.

Ігор Зіньчук

Придбати книгу.