Спляча красуня на сучасний лад

*Деркачова Ольга. Коли прокинешся: роман. – Брустурів: Дискурсус, 2015. – 188 с.


 

Нещодавно видавництво «Дискурсус» опублікувало новий роман молодої прикарпатської письменниці Ольги Деркачової «Коли прокинешся». Це вже далеко не перша книга авторки, яка є фахівцем з розповідей жіночих історій, тому й не дивно, що роман отримав спеціальну відзнаку за найкращий твір про кохання в номінації «Романи» Міжнародного літературного конкурсу романів, кіносценаріїв, п’єс, пісенної лірики та творів для дітей «Коронація слова – 2014».

 

Ольга Деркачова, написавши «Коли прокинешся», зробила спробу нового прочитання казки про сплячу красуню на сучасний лад. Хоча в її історії казкового й не багато.

 

Головна героїня роману – Марта, яка працює викладачем в університеті, прокинулась після багаторічної коми і відкрила, що світ, до якого вона звикла, зник. Здавалося б, всі мають радіти пробудженню героїні, але ж ні. Вона одужала в той момент, коли всі оточуючі вже звикли до її сну і саме він, цей сон, є для навколишніх нормальним станом її існування.

 

Батьки, яких вона безмежно любила і які одні з небагатьох, хто щиро очікували на повернення доньки, померли, чоловік має нову дружину, навіть мода і та змінилась. Єдине, що залишилось у героїні, це житло, вірна подруга та робота, на якій вдалося відновитися.

 

Перед молодою жінкою постає потреба наново влаштовуватися в цьому світі. Вона шукає себе та робить спроби влаштувати особисте життя.

 

Саме на роботі вона зустрічає нове кохання – Володимира. Та стосунки у закоханих розвиваються не дуже плавно, адже Володимир не тільки ректор університету, в якому працює Марта, а й той чоловік, що був за кермом автомобіля, під колеса якого вона потрапила кілька років тому, і як наслідок опинилася в комі. Чоловік глибоко переживав вину за травму, спричинену іншій людині, і ця провина теж вплинула на нього. Герой ніяк не може зізнатися в тому, що це він, нехай і частково, причетний до проблем Марти. Чи зможе пробачити Володимиру Марта?

 

Крім того, Марта, філолог за фахом, з студентами відвідує лікарню, де допомагає доглядати важкохворих дітей. Саме їм вона розповідає казку про Янголясика, яку можна виділити як автономне оповідання всередині роману. Серед слухачів є й Марко – онкологічно хворий хлопчик-сирота, в якому героїня бачить не тільки сина, якого в неї ніколи не було, а й єдиного справжнього, щирого та безпосереднього чоловіка в своєму оточенні.

 

Ще одним головним, і не побоюсь цього слова, самодостатнім персонажем роману є кіт Любомир. Цей високоінтелектуальний представник родини котячих полюбляє роздуми та є надзвичайним естетом. Його, в прямому сенсі, фентезійна поява на сторінках роману не зрозуміла до кінця твору, і тільки останні рядки розставлять всі крапки над «і». Розповідь про нього виділена курсивом, і читач, якому не цікаві внутрішні переживання кота інтелектуала, може їх прогортати. Хоча тоді цілісність твору для нього буде втрачена.

 

Переймається Деркачова й ставленням сучасників, а зокрема й молоді, до рідної мови. Коли в романі підіймається питання про необов’язковість викладання в університетах українською мовою, студенти влаштовують загальний страйк, який завершується за десять днів перемогою. Хоча високопосадовцям невтямки навіщо цей бунт: «Знайшли з чого робити проблему! Най забирають. Мова це ж найдешевше! Мова не коштує нічого! Дурні вони, ті дітлахи, краще би підвищення стипендії собі вибили! Ех, смішні та наївні романтики!»

 

Роман насичений великою кількістю діалогів, які, незважаючи на простоту, повніше розкривають внутрішній світ героїв та доповнюють їх роздуми.

 

Наскрізною темою твору є зрада. Героїню зрадив чоловік, знайшовши коханку, зрадив і Володимир таємницями і нещирістю, зрадили батьки та Марко своєю смертю. Зважаючи, що зрада завжди болюча – твір пронизаний цим болем. І коли читача поглинає текст, він приходить до висновку, що авторка, яка наділила головних героїв звичайними натуралістичними характерами, чи не єдина, хто не зрадила їх в догоду комфорту та хепі-ендівському фіналу.

 

З іншого боку, фентезійна складова книги змушує читача ширше поглянути не тільки на котів чи задуматися над існуванням янголів, а й на весь навколишній світ, який, цілком імовірно, не такий простий, як здається на перший погляд.

 

Зважаючи на те, що Ольга Деркачова, і про це свідчать її попередні тексти, є майстринею художнього слова, яка розуміє бажання, переживання та страхи жіночої частини людства, то й новий її роман, передусім, орієнтований на жінок. Хоча й чоловікам, для яких жінки завжди є таємницею, його можна сміливо рекомендувати до читання.

 

Загалом Ользі Деркачовій вдалося написати мелодраматичний роман з доволі нестандартним сюжетом та фентезійним присмаком, який безперечно очікує успіх як серед шанувальниць романів для жіноцтва, так і всіх, хто цікавиться сучасною українською літературою.

Микола Петращук

Придбати книгу.