Техніка для душі

*Мартін Содомка Як змайструвати автомобіль / пер. з чеської Тетяна Савченко. –  Л.: Видавництво Старого Лева, 2015. – 55 с.


 

На перший погляд, книга чеського письменника Мартіна Содомки про те, як змайструвати автомобіль. Для цього автор дасть вам і вашому малюку схеми, інструкції і практичні поради. Звісно, дещо спрощені; справжні варто шукати, мабуть, у товстенних інструкціях для дорослих. Тим не менше, Содомка знає про начиння автівок із власного досвіду, адже разом із друзями реконструював Шкоду 1963 року, яка потім пройшла тест-драйв у подорожі до Монте Карло. Письменник – фанат ретроавтомобілів. А 60-ті минулого століття для нього – рай автолюбителя: «Час, коли світом їздять найгарніші автомобілі, бензин коштує копійки, швидкість за містом необмежена, а дороги порожні». Це захоплення старими авто він переносить і у книгу для малят «Як змайструвати автомобіль», хоч дуже вірогідно, що наші діти, ставши дорослими, бачитимуть машини, які їздять на бензині, хіба що у музеях і майструватимуть авто уже за зовсім іншими технологіями. Так чи так, юним технікам треба з чогось починати. Хоч би і з того, щоб зрозуміти, як працює двигун внутрішнього згоряння.

 

Але чи мають сенс усі на світі автомобілі, літаки, мотоцикли і будинки (Содомка продовжує роздавати практичні поради в інших книжках, які незабаром вийдуть українською), якщо у тебе немає друзів? Очевидно, що ні. Щоб акцентувати на тому, що техніка потрібна для душі, а не душа для техніки, автор відмовися від формату дитячої енциклопедії, у якому спершу задумувалася ця книга, і розробив для неї героїв і сюжет, які спершу можуть здатися мозку, спраглому до знань, зайвими і другорядними. Пацюк Арні, горобець Зила і жабун Бородавка дуже схожі на тих простих і тямущих сусідських хлопців, яких ви пам’ятаєте з власного дитинства за постійними спробами схрестити пральну машину з велосипедом «Україна». Звісно, вашим знайомим, заважили хулігани, а у книзі «Як змайструвати автомобіль» на заваді до автомобільного щастя стоїть цілий гангстер – пацюк Жак. Що ж, дітей не треба відгороджувати від правди життя. А правда така: справжня дружба і креативне мислення здолають усі труднощі.

*

Якщо хтось планує купити дитині книжку і таким чином здобути кілька хвилин вільного часу для себе, вам до іншої полиці. Малюку, звісно, не усе буде зрозуміло у кресленнях і страшних словах, на кшталт, «гумовий кожух», «барабанне гальмо» і «кермовий редуктор». Із цим усим він одразу ж прибіжить до вас, і ви проведете кілька незабутніх годин намагаючись йому пояснити та й, можливо, що гріха таїти, самому второпати, що й до чого. І ви з вашою дитиною будете спілкуватись – довго, цікаво, особисто, відірвавшись від телефону й інтернету. Новий вид дитячої літератури – книга, що спонукає батьків і дітей говорити один з одним. На сьогодні дуже актуально.

*

Українське видання «Як змайстувати автомобіль» дійсно якісне, видрукуване на хорошому папері з великими малюнками і схемами. Таку книжку хочеться торкатися, гортати, навіть не читаючи (Тим паче, що «м’ясо» автомобільної ідеї якраз у малюнках, а не у тексті.). Шрифт, здається, дещо замалий для дитячої книжки, яку в анотації рекомендують із 7 років. Зрозуміло, що розказати про такий складний механізм на 55 сторінках з малюнками та ще й з сюжетом не так просто, тож видавцям довелося йти на компроміси.

 

Одним словом, якщо ваша мета – виростити тямущу, допитливу дитину, якщо ви самі любите ретроавтомобілі й непопсові малюнки, якщо, нарешті, ви вважаєте, що дружба – це передусім спільні інтереси, і хочете, щоб ваша дитина стала вашим другом, ласкаво просимо у світ техніки Мартіна Содомки.

Вікторія Зенгва

Купити цю книгу.