Як стати щасливішим у всіх сферах свого життя – читайте у світовому бестселері

Tal Ben

Тал Бен-Шахар. Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди. – Харків: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 192 с.


Книга – підсумок курсу із позитивної психології доктора Гарвардського університету. Проте перед вами зовсім не нудний підручник із правилами, адже цей «експериментальний» курс сьогодні є найпопулярнішим у Гарварді. А відвідує його понад 800 студентів щороку! Книга здобула чимало міжнародних нагород та визнана бестселером за версією The New York Times. Безперечно, такій популярності сприяє її тема, адже стати по-справжньому щасливим є цілю кожної людини.

Видання є чудовим зразком поєднання популярної психології, цікавих наукових досліджень та ідей, тому задовольнить смаки усіх читачів. Окрім цього книгу можна використовувати і як практичний посібник, завдяки її добрій структурі – кожен із розділів видання закінчується кількома запропонованими вправами та питаннями. Проблема щастя розглядається тут у контексті роботи, бізнесу, навчання, особистого розвитку, стосунків.

Отож, як стати щасливим у всіх сферах свого життя ?

Впевнена, що практично кожному із нас знайомі такі слова: «Сьогодні я мушу добре навчатися, працювати над проектом, бути активним на роботі для того, щоб у майбутньому бути щасливим та забезпеченим». Кожен із нас ще із шкільних часів добре засвоїв «формулу успіху» – для того, щоб бути щасливим у майбутньому слід пожертвувати задоволенням тут і зараз. Закінчивши школу, ми розраховуємо «відірватися» в університеті. Натомість поринаємо у нові клопоти – заліки та іспити, знову повторюючи, що вже із дипломом, влаштувавшись на перспективну роботу, ми точно будемо щасливі. А на роботі розуміємо, що і тут слід конкурувати із колегами… Скільки часу спливе, поки ми перебуватимемо у таких постійних «перегонах»? Можливо, наше життя?

Варто нам тільки досягти одного із цих пунктів призначення, як ми відчуваємо полегшення, яке так легко переплутати із щастям! Суспільство, що винагороджує нас лише за результат, а не власне процес чи шлях, що ми пройшли, ставить людину перед неминучим вибором «або-або».

Як ми можемо бути щасливими і сьогодні, і в майбутньому? У нас майже завжди є можливість насолоджуватися життям тут і зараз. Найголовніше бачити сенс у тому, що ми робимо, тобто захоплюватися власне процесом роботи, навчання, розвитку. Ті, хто займаються улюбленою справою, чим раз вище прямують кар’єрними сходами і водночас дістають величезну втіху від того, що стається з ними дорогою. Адже як стверджує автор: «Щастя не в тому, щоб піднятися на вершину гори, і не в тому, щоб безцільно блукати горами; щастя – це те, що ми відчуваємо, коли пнемося на вершину» (с. 45).

Автор пропонує змінити своє розуміння «щастя», адже більшість сучасних людей просто не усвідомлюють справжнього значення цього слова! Парадоксом залишається те, що при розвитку технологій та збільшенню економічних можливостей у три і більше разів понад 40% людей у світі не можуть сказати, що почувають себе щасливими.

Як пояснити цей феномен? Ще із давніх часів накопичення благ стало головною умовою для того, щоб вижити. Сьогодні у час, коли все необхідне є під рукою, накопичення вже не є засобом виживання, а перетворилося на самоціль. На жаль, як влучно зауважує автор «ми тепер накопичуємо не для того, щоб жити, а живемо для того, щоб збирати» (с. 76). Суспільство постійно вчить нас, що вагу має лише те, що можна «підрахувати». Проте, якщо ми можемо підрахувати вартість омріяної поїздки, то чи можна сказати, що спогади, які залишилися від неї, є менш вартісними?

Яких практичних порад слід дотримуватися у щоденному житті, щоб стати щасливіше?

Сформуйте свій «розклад щастя» – складіть перелік всього того, що є для вас найважливішим джерелом сенсу та насолоди. Аналізуючи свій день, поруч із кожним пунктом зазначте скільки часу ви насправді приділяєте цим заняттям. Чи справді ви живете згідно із своїми моральними ідеалами?

Напишіть лист-подяку. Такий подячний лист повинен бути вдумливим аналізом того, яке значення мають для вас стосунки із рідними та коханою людиною. Пригадайте найкращі спільні моменти разом! Це допоможе зрозуміти, що ваше минуле сповнене багатьма прекрасними моментами та навчитися цінувати те, що маєте.

Навчіться бачити у своїй роботі вищий сенс. Лише 50% найманих працівників У США стверджують, що вони задоволені своєю роботою. Проте очевидною є інша річ – ці люди працюють на роботі, що їм не подобається не тому, що у ним немає іншого вибору, а тому що вони самі зробили вибір бути нещасними. Навіть якщо ми працюємо менеджером чи консультантом, проте бачимо у свої роботі сенс ми отримуємо задоволення від життя не залежно від того якою є наша заробітна плата. Подивіться на свою роботу у більш широкому контексті!

Ставте цілі співзвучні вашому внутрішньому «я». Займайтеся тим, що ви справді хочете робити! Спрощуйте своє життя! Навчіться говорити «ні» усьому, що відволікає вас на шляху до справді великих цілей!

Саме щастя є єдиним загальним мірилом успішності нашого життя, тому не забуваймо насолоджуватися тим, що відбувається з нами щодень, адже іноді, щоб стати щасливіше, достатньо просто почати помічати речі, на які ми досі не звертали уваги!

А також не забуваймо ділитися щастям із іншими, адже за словами Будди: «Тисячі свічок можна запалити від єдиної свічки, і її життя від цього не скоротиться. Щастя ніколи не зменшується від того, що ним поділилися».

Мар’яна Зеленюк

Придбати книгу