«Менше знаєш, краще спиш»: американський журналіст написав книгу про диктатуру й терор в Росії

satterСаттер Д. Менше знаєш, краще спиш. Шлях Росії до терору та диктатури за Єльцина і Путіна: пер. з англ. Наталії Комарової. – К.: Дух i Лiтера, 2016. – 200 с.


22 вересня у Києво-Могилянській академії відбулась презентація щойно виданої книжки «Менше знаєш, краще спиш» (видавництво «Дух і Літера») американського журналіста Девіда Саттера, колишнього кореспондента «Wall Street Journal» та «Financial Times» в Москві, експерта з питань Росії та Радянського Союзу, чиї погляди подібні до Л. Донскіса.

Д. Саттер осмислює російську дійсність як особливе політичне явище, побудоване на залякуванні та обмані, страхові й ненависті. Науковець на численних фактах показує, як Росія стала неонацистською неоімперією, влада якої прагне узурпувати медіа у власних руках, по суті, повторюючи те, що свого часу здійснив Геббельс. Д. Саттер зазначає: «Коли затонув «Курськ», ОРТ перейшов в опозицiю. На телеканалi показували, як Путiн катається на гiдроциклi в Сочi у той час, як страждають матері та дружини приречених морякiв. Рейтинг популярностi Путiна впав на десять пунктiв. Імовірно, саме пicля висвітлення каналом ОРТ катастрофи «Курська» Путiн вирiшив вiдiбрати його у Березовського. На зустрiчi в Кремлi голова президентської адмiнicтрацiї Олександр Волошин сказав Березовському, що той має вiддати ОРТ протягом двох тижнiв, iнакше на нього чекає доля Гусинського» (с. 93).

Предметом книжки постає Росія як простір, у якому століттями відбувається формування «цивілізаційної» місії, яка, по суті, постає військовою доктриною, в якій поєднано бізнес, церкву і кримінальний світ. Людське життя в Росії нічого не варте і не є об’єктом захисту. Про це свідчить убивство Б. Нємцова, яке сталося на Москворецькому мості навпроти Кремля. «Цей міст обладнаний такою кількістю приладів відео- та аудіоспостереження, що там, за словами одного колишнього полковника ФСБ, «миша не проскочить». Це обладнання має запобігти можливості закласти на мості бомбу або вистрелити по Кремлю з гранатомета» (с. 170).

Читайте також: Гаррі Каспаров у книзі «Зима наближається» пояснив, чому слід зупинити Путіна

Д. Саттер зауважує, що пicля краху комунiзму у Росії було «створено певну надбудову, яка тримається на брехнi та жадiбностi, i хоча вона здатна проicнувати ще багато років, проте може й обрушитися, ставши жертвою власного нехтування звичайними моральними цiнностями. Майбутнє Росії пов’язане з трьома дуже серйозними проблемами: погiршенням стану економiки, братовбивчою вiйною, яка майже напевно коштуватиме Росії дедалi дорожче, та моральним занепадом, через який режим може залишитися без захисникiв у разi якогось серйозного виклику. Цих чинникiв, узятих разом, бiльш нiж достатньо для пiдриву стабiльностi системи. Стале зростання рiвня життя в 2000-х роках мало наслiдком мовчазну угоду мiж владою та населенням. Владi дозволялося красти, доки триватиме подальше пiдвищення середнix доходiв i матерiального добробуту. Однак це зростання економiки залежало вiд високих цiн на нафту та газ, нормальному ж її розвитку заважала корупцiя. Коли в червнi 2014 року цiна на нафту впала, Росiя не мала iнших порiвнянних джерел доходiв, а захiднi санкцій у вiдповiдь на анексiю Криму завадили конче потрiбним інвестиціям» (с. 171).

Після таких міркувань і «антипутінських» статей Д. Саттер став нев’їзним у Росії. Після прочитання книжки стає зрозумілим, що результат загальнодержавної політики терору — і анексія Криму, і українсько-російська війна на Донбасі. Проте варто нагадати, що гучна заява під гаслом «мочити в сортирі» так і лишилася порожнім гаслом, що маскує реальні злочини і реальних убивць.

Дмитро Дроздовський

Читайте також: «Війни Путіна»: книжка про наслідки агресії Росії в Чечні, Грузії та Україні