«Хірург» Тесс Ґеррітсен. Кривава клятва Гіппократа

 gerritsen

         Ґеррітсен Т. Хірург : роман / пер. з англ. Н. Гоїн. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 352 с.


Завжди корінь зла – кров,

і тільки кров може принести спокуту.

Стівен Кінг. «Керрі»

 Американська письменниця китайського походження Тесс Ґеррітсен має ступінь бакалавра в галузі антропології та диплом лікаря. Літературний хист вона успадкувала від прадіда, який свого часу був відомим китайським поетом. Її перший роман з’явився в США 1987 року, але справжній успіх на письменницькій ниві спіткав Тесс Ґеррітсен лише після того, як літературний агент порадив письменниці перенести лікарський досвід на сторінки книжок. І це спрацювало, 1996 року вона пише медичний трилер «Жнива» (Harvest), який посідає тридцяте місце в списку бестселерів The New York Times. Згодом з’являється ще три окремих романи, які також користуються неабиякою популярністю, а 2001 року детективним трилером «Хірург» Тесс Ґеррітсен започатковує серію відомих романів про Джейн Ріццолі та Мауру Айлз, яка наразі налічує вже 11 книг.

У романі «Хірург» маніяк-убивця полює на самотніх жінок, які нещодавно були зґвалтовані, він проникає в їхні квартири та, перед тим як убити беззахисних бідолах, проводить страшні ритуали, видаляючи матки. Його хірургічні вміння переконують поліцію, що вбивцею безперечно має бути лікар, який, замість порятунку людей, забирає їхні життя. Детективи бостонського відділу розслідування вбивств Томас Мур і Джейн Ріццолі починають працювати над розкриттям справи Хірурга й виявляють приголомшливий факт. Із цими вбивствами пов’язана Кетрін Корделл – вродлива лікарка з таємничим минулим. Два роки тому, мешкаючи в Саванні, жінка стала жертвою зґвалтування, але тоді їй пощастило застрелити злочинця. Методи, якими завдавали фізичних страждань Кетрін, ідентичні з тими, що застосовує Хірург. Тепер негідник, якого вона вважала мертвим, здається, переслідує її знову, і цього разу він скоріше за все бажає закінчити те, що розпочав в іншому місті кілька років тому.

Хірург має унікальний підхід у вчиненні злодіянь, його «стиль полювання… не схожий на стиль жодного іншого серійного вбивці… він залишається непомітним, він обирає свою здобич, навіть не бачивши її… за їхньою кров’ю, за їхнім болем» (с. 304). Видаляючи матку та забираючи її в якості трофея, Хірург позбавляє жінок природної сили. Modus operandi злочинця дає підстави вважати, що він воліє тримати все під контролем. Про це свідчать і численні деталі сцен злочинів, зокрема ритуал складання піжами біля ліжка жертви.

У романі є вставки-одкровення Хірурга, де він зізнається у власних захопленнях кров’ю, критикує сучасних людей, «загорнутих в стерильні бинти цивілізації» (с. 233). Його цікавить, чи залишився ще хтось схожий на нього, здатний відчувати зв’язок із давньою силою, що точиться в наших артеріях, той, хто сприймає цю червону рідину як щось священне, а не як звичайну хімічну сполуку.

Усвідомлення незрозумілої важливості в кривавих фантазіях Хірурга змушує Кетрін Корделл жити в стані перманентного відчуття небезпеки. Після роботи вона зачиняється у власній квартирі, через силу поглинає вечерю, ледь-ледь засинає, але несподівано прокидається посеред нічної темряви і боїться навіть поворухнутися, аби почути можливі звуки чужої присутності. Болем, що цілком пронизує її, Кетрін ділиться в приватному чаті «womanhelp», де жінки зі схожою долею виявляють солідарність, розповідають про власні проблеми і вислуховують віртуальні ридання інших. Це був тимчасовий порятунок для Кетрін – єдиний безпечний спосіб поговорити з кимось хоча б під вигаданим нікнеймом.

Згодом Томас Мур закохується в Кетрін Корделл, а вона відповідає на його почуття взаємністю. Жінка, у якої відновилися страхи дворічної давнини, потребує поруч людини, на яку можна покластися. Саме таким є детектив Мур, гарний чоловік із власними моральними принципами, які він має порушити, зустрівши привабливу лікарку. Проти таких стосунків напарниця Томаса, оскільки чоловіки завжди віддають перевагу симпатичним дівчатам із блискучим волоссям, залишаючи Джейн поза увагою.

Джейн Ріццолі – жінка-детектив, яка передусім прагне вижити й самоствердитися серед чоловіків-поліцейських. Вона обрала собі демонстративно сувору модель поведінки. Її головним завданням було спіймати Хірурга, тож вона мала працювати ліпше за своїх колег, бути успішнішою за них, бути найкращою. «Вона, перш за все, боролася за своє право бути серед них» (с. 39). З іншого боку, робота у відділі розслідування вбивств – це також можливість для Ріццолі довести рідним, що вона робить щось важливе в житті, але, на жаль, батьки не сприймають усе це серйозно, для них її особистість марніє на тлі образу брата Френкі, який служить у морській піхоті та на відміну від неї лише грається у війну в той час, коли Джейн щодня вступає в бій зі справжніми злочинцями. На жаль, пізніше Ріццолі розуміє, що «хай би чого вона досягнула в житті, хоч би якою блискучою була б її кар’єра, вона завжди буде для них непомітною дочкою і сестрою. Дівчиськом.» (с. 217).

Письменниця Тесс Ґеррітсен створила справжній детективний трилер, який викликає почуття тривожного очікування і хвилювання. Моторошні криваві подробиці з операційного стола, жахливі описи з місць злочину, специфічні сповіді самого вбивці, неймовірні припущення від головних дійових осіб, які можуть виявитися правдою, – все це читач знайде на сторінках роману «Хірург», написаного легко і невимушено, немов упевненою рукою лікаря, який ковзає скальпелем по рівній тілесній поверхні.

P.S. За мотивами серії романів Тесс Ґеррітсен у США на каналі TNT вийшов серіал-процедурал «Ріццолі й Айлз», що складається з семи сезонів. Головні ролі зіграли американські актриси Енджи Гермон і Саша Александер. На жаль, більшість прихильників книжок письменниці були розчаровані, оскільки серіал за змістом відрізняється від книжок, а жанрово не зовсім схожий на детективний трилер.

Ігор Ярославський

Придбати книжку

Дізнавайтеся також про 7 вартісних детективів, виданих цієї осені.