Погляд на світ через призму пародії.

«Прометей поміж грудей» – тільки ця провокативна назва збірки чого варта! І це не натяк, це те, про що ви подумали. Адже збірка Анатолія Крата серед пародій, гумористичних творів та афоризмів містить і еротичну поезію – справжню, соковиту та гостру.

Гумор літератора – влучний та незлий. Він добирає найцікавіше із поезії українських авторів та ретранслює своє бачення. Його пародії легкі та невеликі за обсягом. Їх часто хочеться перечитати ще раз, ще раз посміхнутись і пізнати глибину. Автор вміє жартувати на непересічні теми – і в цьому його талант. Це звичні для нашого сьогодення речі, повсякденні ситуації, дуже типові, а тому такі близькі кожному, такі життєві. Він уміє жартувати не тільки над тим, що нас оточує, а й над самим собою, а це – чи не найвищий щабель людської мудрості. Його гумор не перетинає межу непристойності, за якою «вже не смішно», але від цього не має вигляд пісного.

У такому жанрі як пародії завжди є ризик зробити невдалий переспів, однак це не про Анатолія Крата: він вириває буквально пару рядків із контексту та будує за його мотивами свій твір, часто використовуючи прийом літературного шаржу. Хоч і використовує при цьому часто стиль автора оригіналу.

Сама збірка складається з кількох частин. Перший розділ має назву «Пегас кульгає на парнас». У ньому багато різнобарвних пародій, а завершує його пародія на самого себе, яку автор так і назвав: «Автопародія».

Другий розділ «Любов збурює кров». Це теж збірка поетичних пародій – здебільшого інтимна лірика. Жартувати над почуттями – справа невдячна, але автору вдається це робити так по-доброму і влучно, що викликає у читача лише посмішку. Автор використовує гіперболізацію та сарказм для підсилення ефекту. Книга для дорослих – адже багато відвертого інтиму заримовано в ній.

Дотепними є згадка у поезіях авторів, вірші яких пародіює автор. Часом Анатолій Крат обережно торкається і релігійних сюжетів – майстерно, ненав’язливо, щиро. Тематично пародії дуже розмаїті, автора надихають абсолютно різні напрямки.

«Обмеженість безмежна» – назва третього розділу збірки. Це розділ авторських афоризмів – коротких авторських висловів, які вражають своєю глибиною та гумором. Часом вони є пародіями на народні прислів’я та приказки – які так само мають всі шанси піти в народ і стати не менш популярними, ніж оригінали. У книзі їх поділено за темами. Також цей розділ вміщує словник-жартівник, у якому автор по-своєму пояснює значення деяких слів.

Загалом книга легка, її можна «ковтнути» за один вечір, що не заважає зробити збірку настільною, перечитувати час від часу, аби підняти настрій.

Чудова нагода усміхнутися світові й подивитися на себе через призму пародії!

Юлія Фомічова