Дружба, любов і література в романі Карлоса Руїса Сафона «Тінь вітру»

Словами «усе почалося з таємничої книги» можна було б розповісти про фентезі для підлітків чи про якийсь голлівудський фільм. Але ні. Мова піде про твір Карлоса Руїса Сафона «Тінь вітру».

Це книга, в якій переплетено декілька жанрів, де правда перемішується з вигадкою, а реальність — з ілюзією. Дивний, моторошний і меланхолійний роман, який здобув світову популярність, безперечно, заслуговує на увагу.

Карлос Руїс Сафон. Тінь вітру : роман; пер. з англ. Інна Панченко. – Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2017 – 576 с.

Про автора

Карлос Руїс Сафон – іспанський (каталонський) письменник родом із Барселони. Спочатку автор писав містичні книги для підлітків. Світову славу літератор здобув після видання роману «Тінь вітру», який пізніше став початком серії «Цвинтар забутих книг».

Про книгу

«Тінь вітру» видав КСД. Загадкова обкладинка з монетами, годинниками і темними силуетами відразу привертає увагу. Не розчарує і зміст книги, оскільки перекладачка добре попрацювала над текстом. «Тінь вітру» — перший «дорослий» твір Сафона. Роман перекладено 30 мовами і видано в 40 країнах світу. Загальний наклад —  10 млн примірників. Твір став найуспішнішим в Іспанії, з часів публікації «Дон Кіхота».

Сюжет

Головний герой – Даніель Семпере. Коли хлопцеві виповнилося 10 років, батько повів його на «Цвинтар забутих книг» — місце, в якому «спочивають» тисячі романів. Малому дозволили взяти зі сховища одну книгу на вибір. Даніель взяв «Тінь вітру» Хуліана Каракса. Невідомий автор дуже зацікавив Семпере і тому захотілося дізнатися більше про нього.

Спочатку розслідування нагадувало дитячу забавку, поки головний герой не дізнався, що книги Каракса хтось шукає по всьому світу і спалює. У Даніеля залишився єдиний уцілілий екземпляр, який в майбутньому допоможе знайти йому вірного друга і справжню любов, але разом із тим наразить хлопця на серйозну небезпеку.

Хто допоможе Даніелю в пошуках відповідей про Каракса:

Фермін де Торрес. Безхатько, якого хлопець випадково зустріне, виявиться чудовим детективом і хорошим знавцем літератури.

Густаво Барсело. Хвастливий букініст. Має гроші і любить розгадувати таємниці.

Беатріс. Сестра друга дитинства Даніеля, до якої у хлопця не тільки професійний потяг.

Нурія Монфорт. Жінка, яка знає про Каракса набагато більше, ніж розовідає.

Тема

Тема твору — пошуки. Витративши багато часу, щоб знайти інформацію про Каракса, Даніель розуміє, що, насправді, постійно шукав самого себе. Книга не настільки філософська, як може здатися на перший погляд, але трохи затягнута. Практично вся перша половина — це розкриття особистостей персонажів. Наскільки важлива ця інформація, нехай кожний читач вирішує для себе окремо.

Ідея

Ідея роману в трьох словах: дружба, любов і література. На думку Сафона, ці три складові тісно пов’язані між собою. В ідею твору покладено не тільки розслідування, а й дві долі – Хуліана Каракса і Даніеля Семпере. За обома героями цікаво спостерігати. Читачам відкривається життя двох повноцінних особистостей, які заводять друзів, закохуються і роблять помилки – тому й виглядають живими. Через персонажів автор показав, що кожна людина може бути щасливою, хоча для цього доведеться докласти немало зусиль, а іноді – пройти через справжнє пекло.

Плюси

Різноплановість. «Тінь вітру» — вже не підліткова містика, на якій раніше спеціалізувався Сафон. Це справжня доросла література, в основу якої покладено нелегкі людські долі. У той же час, реалізм уміло розмішується містикою, пригодами і детективом.

Атмосфера. Цей пункт більше стосується тих людей, які романтизують мистецтво читання. Що для них може бути краще за книгу з літературними таємницями, загадковими авторами і персонажами, закоханими в літературу?

Правда. Сафон вирішив не драматизувати, описуючи Барселону 40-х і 50-х років. Письменник показав своє рідно місто без прикрас, з усіма його позитивними і негативними сторонами.

Цілком імовірно, що після «Тіні вітру» у читачів будуть змішані відчуття. З одного боку — це дивний роман, з великою кількістю важких, навіть трагічних моментів. З іншого — цікава пригода Даніеля Семпере, Ферміна де Торреса і ще декількох героїв заплутаними вулицями Барселони і людськими життями.

Кожний персонаж у Сафона детально продуманий. Це справжня людина зі своєю історію, минулим і не завжди щасливим майбутнім. Драми в романі в багато. Спочатку це може пригнічувати, але потім стане зрозуміло, що без цього неможливо було обійтися, бо в житті все ще складніше, ніж у книзі. З усього цього можна зробити висновок, що письменник справився з роботою, показав і довів, що за щастя треба боротися. Принаймні, спробувати.

Іспанія постійно дає світові тих, ким захоплюється молодь. У спорті — ФК «Барселона», у музиці — Енріке Іглесіас, у кінематографі — Маріо Касас. У Сафона є всі шанси стати літературним кумиром не тільки молоді, а й дорослої аудиторії, бо так загравати з людськими долями і поєднувати декілька жанрів у одному творі мало хто вміє. Vamos, Карлос!

Придбати книгу