«Філософія Toyota»: 14 принципів роботи східного бренду

Світовий бестселер, перекладений 27 мовами та проданий накладом понад 650 тис. примірників, розкриє українському читачеві 14 постулатів та законів успішного управління не лише компаніями та корпораціями, а, перш за все, власним життям.

Книга, написана на основі спостережень за майже столітньою історією успіху країни Сходу, обов’язково пов’язана з культурою, особливим японським сприйняттям речей та глибинними прагненнями кожного окремого японця щодня вдосконалювати свою майстерність.

Джефрі К. Лайкер. Філософія Toyota. 14 принципів роботи злагодженої команди / пер. з англ. Наталія Валевська. — Київ : Наш формат, 2017. — 424 с.

Суха теорія менеджменту та управління, якими ще в середині минулого сторіччя рясніли прилавки з бізнес-літературою, не працює в маленькій Японії – країні, де економія та економіка майже синоніми, а перфекціонізм та домінування суспільних потреб над особистими – природні речі. Як маленька компанія, що ледь не збанкрутувала після Другої світової війни, змогла випередити світових лідерів «Джеренерал Моторс», «Форд» та «Крайслер» разом узятих за об’ємами прибутку та ринковою капіталізацією компанії, розкаже «Філософія Toyota».  

В Японії все, за що берешся,– діло честі, і ти мусиш доводити з дня на день свою майстерність в обраній справі до досконалості. Корпорація Toyota народилася з фабрики ткацьких верстатів, яку заснував Сакічі Тойода  на початку 20 століття. Як і Генрі Форд, Сакічі був винахідником, який прагнув змінити на краще життя своєї родини, а в майбутньому і своєї країни, експериментуючи над паровими двигунами для автоматизації процесу ткацтва.

Ставши відомим винахідником ще за життя, Сакічі Тойода вчасно зрозумів, що майбутнє за автомобілями, тому вклав себе та свої знання у свого сина Кічіро, відправивши його вивчати машинобудування в університеті Токіо.

Далі – історія. Головне те, що в післявоєнні роки під час ознайомлювальної екскурсії на машинобудівні заводи США японці побачили не конкурента-Голіафа, з яким боротиметься ще не досить відомий та спроможний Давид, а незграбного та не завжди послідовного слона у посудній лавці: перевиробництво, гонитва за виробничими бонусами шляхом виснажування працівників за конвеєрами та нерівномірність організації праці. Потужна конкуренція Сходу була не за горами…

Основний термін, що зустрічає читача на перших сторінках — це ВСТ, або Виробнича Система «Тойоти», що «стала підвалиною руху за «ощадливе виробництво» — однієї з найпопулярніших течій кінця ХХ століття». Придивившись за покупцями в одному із супермаркетів США, Таїті Оно (власне засновник ВСТ) дійшов до розуміння процесу «витягування», коли покупець дістає товар з полиці, а працівник заміщує порожнє місце новим: постачай на ринок стільки продукції, скільки треба, не більше.

ВСТ також включає в себе й інші засади:

  • кайдзен – постійне вдосконалення;
  • дзікока – «захист від помилок», або автоматизація з людським підходом;
  • генті генбуцу – метод спроб і помилок;
  • андон –  візуальний контроль на виробництві та ін.

Довгостроковий успіх Тойоти не витримав би тиску зовнішньої економіки, якби не орієнтація керівництва на перспективу та вкладання зусиль на виховання та розвиток персоналу, а не на миттєве вирішення проблем та заповнення ніші на ринку.

«Філософія «Тойоти» зобов’язує більше покладатися на людей. Це культура, а не набір ефективних технік вдосконалення. Саме від працівників залежить зменшення обсягів запасів, виявлення прихованих проблем та їх вирішення… В основі філософії «Тойоти» лежить концепція, що культура повинна підтримувати людей, які виконують роботу. Керівництво мусить демонструвати прагнення до високої якості, але цю якість створюють робітники.»

На завершення додам, що в інтернеті можна знайти безліч сторінок, що пункт за пунктом перераховують усі 14 принципів філософіі  «Тойоти», та це навіть не половина всього багатства цілісно прочитаної книги: тут ви знайдете історії розробок найвидатніших моделей «Тойоти», труднощі та перепони, з якими японці зіштовхувалися кожне десятиріччя, їх подолання і віднайдення балансу та ще купу цікавих фактів.

Придбати книгу