Петро Яценко «Нечуй. Немов. Небач». Український паровий панк

Кінороман «Нечуй. Немов. Небач» заснований на реальних подіях і біографії українського письменника Івана Нечуя-Левицького.  Це чудовий альтернативний варіант для знайомства підлітків з біографією відомого автора. До того ж, це чи не перша в українській літературі спроба ввести реальну й відому постать у фантастичний роман, тим паче кінороман. Написано книгу в жанрі стимпанку або ж парового панку.

У тексті Петра Яценка, читач не знайомиться з сухими фактами з біографії письменника. Навіть зовсім навпаки. Читаючи кінороман, ми спостерігаємо за малим розбишакою Іваном, співчуваємо жорстоким умовам, за яких йому та ровесникам давалася освіта. Адже й різку отримати було дуже навіть запросто. Знайомимося  з його дідом, неймовірним майстром на всі руки, який ще неабияк здивує своєю винахідливістю. А трошки згодом, дізнавшись  про хворобу серця Левицького, переживатимемо разом з ним. Подумки підштовхуватимемо або ж відмовлятимемо від певних рішень. Але байдужими точно не залишимося.  

У третьому розділі (загалом їх 5 у кіноромані) ми знайомимося з чарівною та впертою Немов. Молодою жінкою, яка, незважаючи на те, що виросла в заможній та впливовій родині, прагне незалежності та самостійного заробітку. Вона неймовірно красива та горда. До речі, саме поруч з нею Левицький часом здаватиметься незграбним та смішним. Вона ж, здається, нічого не боїться, любить ризик та все вирішує сама. Саме Немов розбудить в письменникові неймовірне почуття,  та потім неочікувано зникне з його життя.

Ще одним героєм, який з’явиться трохи згодом, буде Небач. Але цей персонаж точно не здасться вам позитивним. До того ж, створюватиме чимало  проблем Нечую. Крім того,  інтригувати протягом всього роману будуть три дивних пани. Хто ж вони, вдасться розгадати не зразу.

Загалом текст дуже динамічний. А постійні переміщення в часі лише додають йому швидкості.  

З романом «Нечуй. Немов. Небач» читач занурюється у кінець ХІХ століття, Вікторіанську епоху. Саме в період вибухового розвитку промисловості, суспільних рухів, науки та мистецтва. Дізнається деякі дуже цікаві факти з життя тогочасної богеми, про які не пишуть у шкільних підручниках. А також зможе трохи пофантазувати про можливість продовження або ж створення життя завдяки науковим технологіям.

Підсумовуючи, можу сказати, що цей твір має сподобатися як підліткам, які лише знайомляться з особистістю та творчістю Нечуя-Левицького, так і тим, кому інтерес до цього письменника відбили ще за шкільною партою. А довгий зимовий вечір з ним промайне дуже швидко.

Катерина Савенко

Придбати книгу