Енді Вейр «Артеміда»: боротьба за виживання на супутнику Землі

Колонізація Місяця — популярна тема як серед науковців, так і серед тих, хто цікавиться космічною сферою. У кожного, напевно, є своя думка стосовно того, чи заселять люди супутник Землі та коли це станеться.

На думку письменника Енді Вейра , колонізація Місяця почнеться з 2080 року. Та навіть після такого прогресу люди не перестануть підставляти одне одного, боротися за владу і, звичайно, за гроші. Особливо на єдиній космічній станції – «Артеміді».

КМ-Букс

Про автора

Енді Вейр – американський письменник, автор трилогії «Марсіянин». Захоплюється вивченням фізики, орбітальної механіки та історією пілотування в космонавтиці. Любить читати наукову фантастику і пише в такому ж жанрі. Отримав премію Джона В. Кемпбелла 2016 року як кращий письменник-фантаст. Повністю літературній творчості чоловік себе не присвячує, продовжуючи працювати в компанії Mobileron.

Про українське видання

Новий роман Вейра видано у видавництві «КМ-БУКС». Мінімалістична обкладинка одразу ж привертає увагу — у ній відчувається щось дійсно «космічне». Та й ім’я автора вже також має вагоме значення. Перекладацька робота хороша легкий текст, який цікаво і приємно читати. Немає нарікань і на коректорську роботу — грубі помилки відсутні.

Сюжет

Джаз Башара з дитинства живе на «Артеміді» — єдиній місячній станції. Дівчина могла разом з батьком працювати в його майстерні, але захотіла незалежності, тому влаштувалася на роботу носієм. Мізерна зарплатня змушує героїню економити практично на всьому і займатися контрабандою.

Місцева влада пробачає Джаз її огріхи, чому вона має завдячувати бездоганній репутації батька. Та найгучніше протизаконне завдання все-таки вилізе дівчині боком. Героїня погодиться на грошовиту справу, щоб покращити своє становище, купити нову квартиру і більше не працювати носієм. Життя Башари дійсно зміниться, оскільки після цього їй доведеться рятувати не тільки себе, а й всю «Артеміду».

Хто допоможе Джаз відстояти єдину заселену станцію Місяця:

Дейл. ВК-спеціаліст. Із цим персонажем у головної героїні не найкращі стосунки, тому що він «відбив» у неї хлопця. Та для спільної справи їм треба об’єднатися.

Боб. Колишній морський піхотинець і ВК-спеціаліст. Майстер із виходів у відкритий космос.

Мартин Свобода. Український (!) вчений. Може будь-що спроектувати і змайструвати.

Батько. Тут коментарі зайві. Пан Башара вперше в житті порушить закон, аби врятувати дочку і все поселення.

Тема твору — боротьба людей за виживання. «Артеміда» розташована далеко від Землі, але тут також є хороші хлопці та погані. З останніми й доведеться боротися Башарі та її друзям. Вейр показує, наскільки важливо людям уміти знаходити спільну мову і об’єднуватися тоді, коли це дійсно потрібно, незважаючи ні на суперечки, ні на особисті погляди.

Ідея твору — відданість. Джаз — не найкраща дівчина на планеті (чи на космічній станції). У неї багато недоліків, але є, як мінімум, одна хороша риса – відданість. Головна героїня віддана своїй справі, своєму слову, друзям і Батьківщині. Автор влучно підкреслив, наскільки важливо (не тільки на Місяці) бути людиною слова, нести відповідальність за вчинки і ставати на захист рідного міста, якщо це буде потрібно.

Плюси

Доступність сприйняття. В інтерв’ю Вейр сказав, що довго працював над деталями, щоб кожна людина зрозуміла всі технічні аспекти «Артеміди». Автор упорався з цим завданням, оскільки в романі добре розписані принципи роботи різних пристроїв та обладнання.

Гумор. У сучасній літературі це майже невід’ємна складова. Якою б не була книга, читачеві потрібно відволіктися, усміхнутися і перевести дух. З Вейром це все просто зробити.

Роман читається легко. В ньому багато діалогів, події розгортаються швидко. Думки головної героїні реалізовуються через її вчинки — як вдалі, так і не дуже. Це добре для художньої літератури, бо так не порушується динаміка. Роман багатий на події, на локації і на персонажі. У жодній частині книги не відчувається недопрацьованості, якщо не заглиблюватися в технічні аспекти діяльності «Артеміди».

Джаз — це призма сучасного суспільства. Вона любить, ненавидить, зневажає, захоплюється, виживає — робить усе те, що й кожна реальна людина. Від цього роман стає живішим. На прикладі Башари автор довів важливість командної гри заради виживання людей. Це перше. Друге — письменник яскраво показав, що означає тримати своє слово і відповідати за нього.

«Артеміда» багато чому навчить. Це цікава наукова фантастика, доступна кожному читачеві, з нетривіальним сюжетом і чітко вираженою авторською думкою. Цілком можливо, що роман стане черговим бестселером Вейра. Якщо цього не станеться — нічого страшного. Послання, яке читається між рядків, важливіше за тиражі.

Придбати книгу