«Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих». А кому б ви написали листа?

Хотіли б дізнатися, що у -надцятилітніх відбувається у голові? Що вони відчувають, чим цікавляться і живуть? Тоді мова піде про роман для підлітків «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих».

Важко повірити, що книжку написав дорослий Стівен Чбоскі, адже мова ведеться від імені підлітка Чарлі, який стоїть на порозі дорослішання та чи не щодня пише і відправляє листи невідомому адресатові. Він ще по-дитячому щиро впевнений, що той його розуміє й не намагається присоромити чи осудити. У листах Чарлі відверто, як ніколи, говорить про сокровенне: вечірки, наркотики, секс, алкоголь, мрії та таємні бажання. Про все це він, звісно, не може розповісти батькам та соромиться ділитися з друзями. Чарлі почав писати  «листи у невідоме» тому, що прагнув пережити самогубство близького друга і побороти важку депресію.

Книги і музика

У старшій школі він знаходить наставника — учителя літератури Біллі. Поки Чарлі виплутується з життєвих перипетій, Біллі підкидає йому цікавих книг, дає завдання писати твори-огляди, які спонукають до осмислення прочитаного. Біллі ознайомлює Чарлі з класикою чи просто видатними творами, такими як: «Вбити пересмішника», «Ловець у житі», «Великий Гетсбі», «Джерело», «Голий сніданок», «На дорозi». Учитель впевнений, що на Чарлі чекає велике майбутнє в літературі.

Окрім літературної обізнаності Чбоскі приємно дивує і своїм музичним смаком. На сторінках книги є згадки про легендарних «The Beatles», David Bowie, «Nirvana» та «The Smiths».

Друзі

Чи не найголовнішою подією в житті Чарлі стало знайомство з Патриком та його сестрою Сем. Ця зустріч змінила світогляд хлопця та показала інше життя американського старшокласника — з вечірками, веселощами та вступними іспитами до коледжів. А ще Чарлі, Патрик та Сем разом почуваються «безмежними».

Кадр із фільму «Переваги скромників»

Переваги сором’язливого

Якщо ж поглянути на Чарлі як на особливого підлітка, то варто зазначити, що він не просто інший — він кардинально відрізняється від своїх однолітків здатністю розгледіти життя. На свій вік Чарлі доволі замкнений у собі, він не з тих, хто вільно спілкується з дівчатами чи входить до складу місцевої футбольної команди, але це і є його особливістю та перевагою.

«…завдяки “сором’язливості” Чарлі вдається і справді побачити й помітити значно більше, ніж очікуєш від п’ятнадцятирічного хлопця… Бо така сором’язливість має свої переваги, бо, коли не танцюєш, ти спостерігаєш за всім навколо, поводишся тихо, намагаєшся зрозуміти”.

Сім’я

Також у романі описано не надто прості стосунки Чарлі з сім’єю. Про те, як довго він не може знайти спільної мови із старшою сестрою. Про старшого брата, який досягнув немалих висот у футбольній команді і яким пишається вся сім’я. Також Чбоскі дуже реалістично та кумедно описує традиційні сімейні збори на великі свята, які, звісно ж, не обходяться без сварок та скандалів, проте всі й надалі десь глибоко в душі люблять один одного.

Фільм

Багато читачів знають про цей роман із фільму «Переваги скромників». Книгу екранізували доволі недавно — у 2012 році. Чбоскі і сам доклав багато зусиль до екранізації як режисер та сценарист, що мінімізує відмінності між подіями у фільмі та у книзі. Одну з головних ролей зіграла Емма Вотсон.

Кадр із фільму «Переваги скромників»

Загалом, роман Стівена Чбоскі — це реалістична картина життя та переживань американських підлітків, які вперше зіштовхнулися із проблемами, рішення яких їм невідоме, та емоціями, яких раніше не відчували. Як же складеться доля Чарлі та його друзів?

Марта Цюра

Придбати книгу

  • Світлана Лаба

    Взагалі книжка про низьку стресостійкість, реагування на життя за пасивно-захисним типом. Дуже цікавий внутрішній світ людини, яка не справляється з тим, що змушена нести. Власне способів втечі від подальшого психічного травмування дуже багато. Чарлі якраз і шукає способи, так, щоб не далі у прірву..