«Шкеребеть. Як творчий безлад може змінити життя на краще?»: 6 правил творчого хаосу

Для того, щоб встигати усе у світі, який змінюється щодня, ми часто прагнемо автоматизувати наші дії: користуватися звичним маршрутом, «шопитися» у тих же маркетах чи торгових центрах, прокидатися у визначеній годині та навіть спілкуватися із певним колом людей.

Що погано у цьому, запитаєте ви? На перший погляд, це і справді дозволяє економити чи краще організувати час, з іншого – обмежує наш розвиток, змушує залишатися  у зоні комфорту, а, отже, і не розвиватися.

«Шкереберть» – книга для тих, хто хоче внести у своє розмірене життя трохи творчого безладу. Це не посібник, який містить правила, що допоможуть швидко зробити своє життя яскравішим. Це книга, яка покаже вам плюси та мінуси «життя-шкереберть» та допоможе визначити, яких помилок у розміреному та продуманому побуті ви припускаєтеся.

Унікальність видання у тому, що тут ви знайдете приклади, які стосуються усіх сфер життя. А тому «Шкереберть» буде цікава усім: економістам, менеджерам, митцям та музикантам, бізнесменам і керівникам компаній та навіть політикам, лікарям або батькам.

Таку універсальність книги пояснює діяльність самого автора. Тім Гарфорд – економіст, головний оглядач Financial Times. Саме аналітичний погляд автора і дає змогу так глибоко та різносторонньо розглянути проблему. У 2015 році Тім Гарфорд отримав нагороду Королівського статистичного товариства за досягнення в журналістиці та відзначений низкою інших престижних премій.

Книга читається легко, складається із 9-ти розділів, кожен із яких присвячений «творчому безладу» у певній сфері життя: «Я хочу переконати вас, що іноді в безладу може бути своя магія». Отож, які аргументи наводить автор та що рекомендує?

1. Відкривайте нові можливості за допомогою випадковостей

Щодня роблячи одне і теж, ми перестаємо помічати нові можливості. Здається, що усе відомо і ви знайшли найоптимальніший варіант вирішення проблеми. Цікавий випадок, що трапився у Лондоні, добре показує як ми можемо помилятися: на кілька днів у місті було перекрито декілька гілок метро і мешканцям довелося шукати нові маршрути для того, щоб дістатися на роботу і додому. Спершу така ситуація викликала значний дискомфорт, та дослідження, які були проведені після відновлення метро показали – значна частина людей не стали користуватися старим маршрутом, а перейшли на нові, які відкрилися їм під час транспортного колапсу.

Багато можливостей, про які ми навіть не підозрювали, відкриваються саме у ситуаціях, коли  здається, що все летить шкереберть, проте у кожному безладі є своя магія.

2. Без роздумів беріться за кілька проектів відразу

Робота над кількома проектами одночасно дає можливість використовувати досвід із одної галузі в іншій. Адже погляд на ситуацію із іншого кута зору дарує нові ідеї та нестандартні вирішення питань. А також будь-яке нове середовище захоплює та розвиває уяву.

3. Дійте інтуїтивно. Піддавайтеся асоціаціям

Група музикантів на чолі із Браяном Іно проводили свої репетиції нетрадиційно: під час гри музиканти користувалися спеціальною колодою карт – на них були найрізноманітніші слова, що зовсім не стосувалися музики. Витягаючи карту наосліп, за допомогою асоціацій музиканти поєднували слова із власними мелодіями… Це змушувало їх щоразу рухатися у іншому напрямку, розвивати тони мелодії, знаходити нові.

Зрештою Браян Іно винайшов власний напрямок електронної музики —  ембієнт – вільної композиції звукових ефектів із електронною музикою. Можливо і вам слід створити свою «колоду безладу» та із легкістю піддатися інтуїції та асоціаціям?

4. Спілкуйтеся із людьми, яких не розумієте

Ви ніколи не замислювалися на тим, чому ми спілкуємося лише із визначеним колом людей? Справа у тому, що нам комфортно, коли наші думки розуміють та позитивно сприймають сказане. Кому подобаються співрозмовники, які перебивають чи заперечують?

Цікаве дослідження, описане у книзі, доводить, що потрібно частіше не лише розмовляти із незнайомцями, але й  працювати над спільними проектами. Групам, одна із яких складалася із друзів, а інша із незнайомців, дали однакові завдання. Перша група порозумілася швидко і легко, інша група, щоб порозумітися, була змушена довше обговорювати завдання, а, отже, критично підійти до ідей одне одного. Саме це і дало можливість незнайомцям виконати завдання краще за друзів, які знають одне одного давно. В організації, де всі мислять однаково, всі й зупиняться на одному і тому ж. Отож, беріть у свою команду людей, з  якими, на перший погляд, важко порозумітися.

5. Відмовтеся від сценарію

Навіть найкраще сплановані сценарії чи промови не завжди приносять успіх. Автор книги наводить десятки прикладів, коли саме відмова від плану допомагала виділитися чи навіть увійти в історію. Священик Мартін Лютер Кінг працював над своїми недільними проповідями впродовж усього тижня і лише один публічний виступ зробив його справді знаменитим – промова у прямому ефірі, яка стала для нього імпровізацією.

Кожен із політичних опонентів Трампа мав бездоганно підготовлені відповіді, якими вони послуговувалися щоразу, спілкуючи із журналістами та виборцями. І лише Трамп дозволяв собі публічно висловлювати думки, які часто несли у собі суперечливість щодо суспільних норм. Проте саме йому вдалося перемогти на президентських виборах.

6. Дійте безладно

Компанію «Amazon» Джефф Безос створив у прямому значенні із повного безладу.  І це не перебільшення: вже у перший тиждень працівники компанії затримували відправку товарів практично кожному другому покупцеві, а під час різдвяних свят тижнями не були вдома, живучи у ближніх до офісу готелях…  Проте саме відсутність страху перед складними ситуаціями, а також вміння скористатися можливостями, які відкриває безлад, і допомогли Безосу створити один із найбільших інтернет-магазинів світу.

У книзі Тіма Гарфорда ви знайдете ще чимало цікавих прикладів та порад, як перевернути своє життя шкереберть та при цьому відкривати нові можливості для розвитку. Використовуючи їх, пам’ятайте – життя за своєю природою не є впорядковане, воно хаотичне і тому – прекрасне!

Придбати книгу