Поклик минулого, заради порятунку майбутнього

Не дивно, що коли на вулицю приходить весна, та ранкове небо починає освітлюватись новим життям, у більшості з нас виникають думки спокою та мрійливого натхнення. Починає здаватись, що ось він, час втілювати мрії. Та чи багато з нас замислюється, що саме в ці чарівні світанки, є люди, які відклали свої мрії та спокій, аби інші мали змогу тішитись черговою весною. Сто років назад, нащадки взяли зброю, щоб здобути незалежну державу, аби прийдешньому поколінню залишилося лише примножувати, будувати та створювати велич нації. Проте, на жаль момент перемоги був відкладений, і молоді хлопці та дівчата, знову мусять виборювати право на існування. І тоді, мостом звязку між поколіннями виступає книга, яка наче пережитий, отриманий досвід, дає поради та настанови, як бути та діяти, аби зараз не програти. І на щастя, такі книги існують , їх безліч і всі вони потрібні та незамінні, але ми пропонуємо сьогодні згадати про великий автобіографічий роман Горліс-Горського: Холодний Яр”.

 


Книга розповідає про збройну боротьбу Холодноярської республіки з московськими та німецькими окупантами у період між 1918-1922 роках. Головний герой (протагоністом якого служить сам Горліс-Горський) під час Зимового походу отримує поранення та залишається в Мотронинському монастирі на лікуванні. Познайомившись з місцевими повстанцями та з устроєм нескореної республіки, приймає рішення залишитись в розташуванні після одужання. Після цього у житті героя, розпочинаються карколомні пригоди, під час яких, він зустрічає кохання, пізнає велич дружби, а головне усвідомлює, як жертовність та мужність, може обертати тисячі окупантів на панічну і жалюгідну втечу. Таємні агенти, шпигуни, діяльність під прикриттям, раптові облави на сили ворога, бої в лісах та залізничних станціях – роман має все, що здатне постійно лоскотати нерви, весь час тримаючи в напрузі. Проте головною відмінністю книги є саме документальні архіви, які змушують холонути спину, від усвідомлення, що дії героїв, їх доля та смерть, є не надуманою художньою феєрією автора, а біографічним фактом. Тому, книга-свідчення, “Холодний Яр”, несе в собі генетичний код величі української нації, яку ніхто не зуміє зломити.


“Холодний Яр” у повному обсязі був опублікований 1937 року у Львові і відразу став культовим серед галицької молоді. Дослідники і зараз вважають, що саме детальний опис устрою Холодного Яру, продемонстрована жертовність людей та любов до батьківщини, зробили всі підстави до створення української повстанської армії, яка в свою чергу зробила так, що у 2014 році, молоді люди нічого не знаючи про війну, пішли захищати Україну.