КНИГА ДЛЯ ТИХ, ХТО ЛЮБИТЬ ВІДГАДУВАТИ ЗАГАДКИ

Андрій Курков. Улюблена пісня космополіта.– Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005. – 256 с.

Цю книгу добре читати, м’яко вмостившись у кріслі, або ж у провітреному купе далекосхідного потяга, або на розпеченому пляжі, коли хочеться поніжитися на сонці у перерві між купаннями. Розмірений, дещо млявий темп «Улюбленої пісні космополіта» надихає на так само спокійний спосіб читання. Але, попри урівноважений стиль, оповідь тримає читача у постійній напрузі і змушує до самої розв’язки шукати відповіді на питання, що можуть виявитися риторичними…

 

Герой роману – втомлений від безкінечних поневірянь космополіт – несподівано для себе потрапляє у мальовниче приморське містечко. Тут, у цьому замкненому просторі, що, здавалось би, позбавлений контактів із зовнішнім світом, герой знаходить спокій. Він цього прагнув, коли з примусу виборював у чужих війнах чужу свободу. Прогріті сонцем вулички, ласкаве море, буяння зелені й смачна їжа у затишній кав’ярні, в якій працює симпатична – і прихильна до прибульця – офіціантка. Нарешті «солдат мимоволі» бачить невловиму посмішку Фортуни – тепер він знайде і щастя, і свободу (а ці речі для нього рівноцінні), і, можливо, кохання. Містечко стане для нього омріяною батьківщиною.

 

Сусіди нашого героя – усі без винятку, як і він, – герої різних воєн та військових конфліктів. Усі вони так само прагнуть затишку й вільного від наказів, зброї та тяжких солдатських чобіт життя. Однак поступово приходить усвідомлення того, що перебування у цьому мирному містечку – лише короткий відпочинок, за ме­жами якого знову курява військових доріг, голод і спрага, вимушена та безглузда війна. І разом із цим усвідомленням з’являється бажання назавжди залишитися у місті миру. Щоб вибороти це право, герої готові взяти до рук зброю.

 

На спокійних вулицях міста, що нагадує рай на землі, на закинутих пустирях, серед старих мусульманських цвинтарів заколотники будують плани захоплення влади у містечку. Збуджена уява малює примарні цілі – свобода, влада, здійснення бажань – кожному своє. Головний герой вкотре опиняється у вирі військових дій. Але його огида до війни та прагнення миру надто великі – він ладен пожбурити свій автомат у прірву і стати дезертиром.

 

Чи можна вибороти власну свободу? І чи є вона у світі? Хто отримає почесті та владу? Кому будуть вдячні звільнені від вигаданого поневолення мешканці? Усі події відбуваються на тлі міста, яке ставить щоразу більше нерозв’язаних запитань. І за кожним скинутим покровом таємниці криється нова, не менш гостра загадка. На ці питання читач, можливо, отримає відповідь, лише перегорнувши останню сторінку, – і цим роман Куркова нагадує детектив, хоча не є ним у прямому значенні цього слова. Автор не дає готових, «штампованих» рецептів, а спонукає читача самостійно відповісти на питання, які хвилюють усіх.

 

«Улюблена пісня космополі­та» – книга для романтиків, для
 тих, хто любить відгадувати загадки, для дезертирів і космополітів, для закоханих і тих, хто тільки мріє про кохання. Для шукачів раю на землі, а також для усіх поціновувачів «фірмового» стилю Андрія Куркова.

Дарина ЧЕРВОНЕНКО